• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  NİHİLİST BİR SORGULAMA

  Kupkuru bir tanımsızlığa itilen ve değerden düşürülen bireyin dilsiz yalnızlıkta kabaran isyan duygularını tercüme edecek toplumsal bir vicdanın esamesi okunmuyor.
  Tutunacak insan yüreği kalmadığından insanın kendi yüreği bilinmeyen zaman okyanusuna yelken açar yalın hakikat mabedine ulaşma niyetine zihin anlam akıntısına kürek çekerken özgür duygular aşk vaftizine ışık oluverirler.
  Talan edilmiş umuda dair her ne kaldıysa geriye sezgisellikte an’a sığdırıldı aşk hissinde canlılık kazandı ve var olabilmek için anlam serüvenine atıldı eski-yeni sentezinden özgür hayat uğruna başkalaştı.
  Nihilist sorgulama aslında tahakküm edilmiş zamana karşı iradenin farklılığını korumaya dönük özgür zamanda bir var olma eylemidir.
  Toplumda ve evrende kendi anlamına dil olma kavgasını verenler anlaşılmak istenmezler tekçi zihniyet simgesel zincirlerle esaret altına alınıp teşhir edileceği yargılar ısmarlanmıştır bile.
  Oysa anlam esnekliğinde sezgisel zenginlikler doruklaşır, toplumu her türlü kalıpsal tabulardan korur kendisine yabancılaştırılan özgürlüğü açığa çıkarır sorumluluk yükler ve yaşama tat katar.

  Günümüz özgürlük ölçülerine nihilist bir sorgulama ve karşı koyuş sezgisel, duygusal ve hissel baz da insana anlam kazandırır.
  Kendini toplumsal kimliğiyle anlayan toplumun kendisine küsmesine esnek var oluşuyla karşı koyar anlam kazanmış yeni bilinçle özgür birlikteliklerin yolunu aydınlatır. Anlamda kendi bilincini kazanmak önemli bir arayışı göze almayı gerektirir. Toplumsal birey çoklu oluşumları gerekli kılar nice farklı eylemsel zihni doğumu yaşamayı insanın önüne koyar.
  İnsanın ket-sınır koyuculara takılmadan kişiliğini anlamda dönüştürmek önemlidir. Anlam zamanda oluşmak bitimsiz bir arayışçılık gerektirir.
  Donmuş toplumun yüreğini anlam arayışçılarının zihinsel esneklikle bezeli sım sıcak hisleri çözecek temas bilgeliğinin nihilist yaraları sezgisel merhemlerle onarılacak.
  Özgürlük temelinde sözleşen bilinç ve duygu ahlakiliği yeni toplumsal iletişimin kanallarına olarak tanıyacak.
  Nihilist yoğunlaşmalar ile topluma ışık tutmak toplumun ortak ruh bellek zayıflıklarını gösterecek yöntemlerden biridir. Farklılığın birliğine ve uzlaşısına mütevazi bir çağrı içerir.
  Toplumla sınanan nihilist bir sorgulama kolektif özgür ve barışçıl bir hümanist dünya özlemine ulaşma çabasına katkı sunacaktır.
  “Köleler, özgür olmak isteyenlerden nefret ederler” Ulrıke Meınhof


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları