• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Norveç’te grev: İstihdam büroları kapatılsın
  Norveç’te grev: İstihdam büroları kapatılsın
  16 Kasım 2017 17:33
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Norveçli işçiler, özel istihdam büroların kapatılması talebiyle yarım günlük grev yaptı.

   

  Norveç’in başkenti Oslo’da işçiler, özel istihdam bürolarının kapatılması için yarım günlük grev yaptı. 37 sendikanın desteklediği grev için iş bırakan işçiler, kiralık çalışma ve güvencesiz işlerin yaygınlaştırılmasına tepki gösterdi. Greve 10 binin üzerinde sendikalı işçi katıldı.

   

  evrensel’in haberine göre sendikalar, özel istihdam bürolarının hastalık veya izin gibi durumlarda kadrolu çalışanların yerini aldığını ve iş sözleşmelerinin esnekleştirilmesine yol açtığını belirtiyor.

  Sendikalar, büroların inşaat sektöründe “en büyük işveren”e dönüştüğünü, güvencesiz çalışma koşulları oluşturduğunu, çıraklık eğitimi gibi mesleki eğitimleri ortadan kaldırdığını, üretkenliği azalttığını, iş gücünün kiralanmasını kazanç haline getirdiğini,  çalışma  saatleri ve fazla mesailere yönelik kuralların her gün ihlal edildiğini vurgulayarak, bu bürolarının kapatılmasını talep ediyorlar. Sendikalar, büroların kapatılmasını isterken, eylemlerinin buralarda çalıştırılan işçilere yönelik olmadığına, bu işçilerin de kalıcı ve tam kadrolu olmalarını istediklerine dikkat çekiyorlar.

   

  Kiralık işçilik yasaklansın

  İşçilerin iş bıraktıktan sonra Oslo’da bulanan Meclis önünde de eylem yaptılar. İşçiler “Sosyal kesintilere hayır”, “İstihdam büroları kapatılsın” pankartları taşıdılar. Burada da sendika temsilcilerinin yanı sıra Sosyalist Sol Parti ile RÖDT başkanları da birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmalarda “işsiz topluma” doğru gidildiği, esnek çalışmanın arttığı belirtilerek, inşaat sektöründe kiralık işçi çalıştırma tercihinin giderek yaygınlaşmasına dikkat çekildi. Konuşmalarda kiralık işçiliğin özellikle Oslo’da yoğun olduğu, fakat tüm ülkede yasaklanması talep edildi.

      

  Yorumlar  İlgili Haberler