• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  OHAN DOĞAN YOLU

  Orhan Doğan; Kürt halkının barış gülüşlü, cesaret bakışlı, zafer bilinçli bir evladıdır. O pırıl pırıl, pürü pak hayatını, Kürt halkının özgürlüğüne adanmış hayatını, üniversite kampüslerinden miting alanlarına parlamentodan mahkeme salonlarına onurla sürdürdüğü; neşesini ve inancını cezaevlerinin duvarlarının ve sürgülü kapılarının söndüremediği o meşale hayatını; Ehmede Xanî’nin memleketinde halkına hitap ederken yine onlara emanet etmiştir. Bugün Kürt halkının ve Türkiye sosyalistleri ve demokratlarının vicdanındaki yerindedir ve meşalesi onlar tarafından taşınmaktadır sönmemecisine.

   

  Daha önce de oldu, ölümünün ardından adının verildiği yaşam alanlarından tabelalar indirildi, yoldaşı belediye başkanları, belediye meclis üyeleri görevden alındı, soruşturmalara tabi tutuldu, heykellerinin açılışı yasaklandı, ertelendi (ama sonra yine açıldı, binlerce dostunun katıldığı törenlerle), mezarı başındaki anmalarda insanların üzerine gaz bombaları ile saldırıldı. Ama ne umarsız bir çabadır bu iktidarınki, devletinki. Bir kere vicdanlara kazınmış bir isim, Orhan Doğan gibi, barış sürecinde yaşanan her düş kırıklığı, her tıkanmada, bu ülkenin iyi niyetli insanlarının “keşke şimdi Orhan Doğan olsaydı” diyerek andığı bir insanı unutturmak mümkün mü bu topraklarda?

   

  Birkaç gün önce sosyal medyada haberim oldu. Patnos’ta bir sokağa Orhan Doğan’ın isminin verilmesi kaymakam tarafından engellenmiş, yasaklanmış. Gerekçe “Orhan Doğan’ın devlet için tehlikeli bir isim” olduğu yolunda. Acı acı gülümsedim bunu duyunca. Burası Bülent Arınç’ın annesinin adının Alanya’da hiçbir gerekçe sorulmadan bir sokağa verildiği bir ülke. Ama koskoca bir halkın, bu toprakların asli unsuru ve sahibi bir halkın vicdanı olmuş bir insanın, bir kahramanın adının sokak ismi olmasının bir kaymakam tarafından da yasaklandığı bir yer.

   

  Boşuna uğraşmasınlar, Kürt halkının uzun yürüyüşünde sloganlarla geçtiği, Kürt analarının zılgıtlarıyla çınlayan bütün sokakların, onurlu barışa giden, zafere çıkan bu şerefli yolun ismi Kürt halkı nezdinde Orhan Doğan sokağıdır; Orhan Doğan caddesidir, Orhan Doğan yoludur zaten. Bu halkın bütün kahramanları ile bereber.

   

  O kaymakam ve en altttan en yukarıya bütün bu devlet muhafızları boşuna uğraşıyor. Orhan Doğan ve diğer kahramanlarımızın isimlerini ne  unutacağız ne de bize düşman olanlara unutturacağız. Ama bu kaymakamın ismini, ki merak edip araştırmadım bile, kimse  hatırlamayacak. Bu ceberrut devletin tetikçilerinden, uzantılarından biridir o ve kıymeti harbiyesi yoktur.

   

  “Orhan Doğan isminin bu devlet için tehlike arz ettiği” konusuna gelince de, şu iyice anlaşılmalıdır, soyut anlamda bu devletle Kürtlerin meselesi yok. ‘Demokratik Özerklik’ programımız devleti devre dışına çıkarmıyor. Ama bu haliyle, şu anayasası ile elbette meselemiz çok. Bu devlet bu ülkeyi ortak vatan olarak onaylamadığı, Kürt halkına karşı işlediği suçları için özür dilemediği, Kürtler’in varlıkları ve kültürleri bu devlet tarafından tanınıp korunmadığı sürece sadece Orhan Doğan ismi değil Kürt ismi de bu devlet için tehlike arz edecektir. Devletin nezdinde bu hep böyle olacaktır.

   

  Kürtlerin taleplerini içerecek yeni ve demokratik bir anayasa ile yeniden tanımlanacak Demokratik Cumhuriyet’in acil gerekliliği bundandır.

   

  Böylece bir kez daha dosta düşmana hatırlatalım: Kürt adının tehlike arz ettiği söylenen yapı tekçi ve inkarcı eski cumhuriyet anlayışıdır. Demokratik Cumhuriyeti kuracak olan ‘Demokratik Özerklik’ ise hem Kürt halkı için onurlu barışın ön şartı hem de bu çelişkiyi rafa kaldıracak çağdaş ve modern bir arada yaşam yöntemidir. Selam olsun Orhan Doğan’ın şahsında Kürt halkının özgürlük ve barış savaşçılarına.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları