• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Ölüm vaadi

  Normal bir ülkede bir seçim öncesinde partiler ve adaylar insanlara ne vaat eder? Daha kaliteli, daha müreffeh, daha güvenli bir hayat, değil mi? Referandumlar ne için yapılır? Toplum kendisini doğrudan ilgilendiren bir meselede iki seçenekten birine karar versin diye, değil mi? Ve genelde referandumlarda insanlar nasıl yaşamak istediklerinin tercihini yaparlar, değil mi? Yani eninde sonunda normal ülkelerde kampanyalar daha iyi bir hayat vaadiyle, yaşamak ve yaşatmak üzerinden yürür.

  Ama Türkiye’de öyle mi? Nicedir Türkiye’de yaşamak ve yaşatmak ve de hayat kalitesini artırmak üzerinden yürüyen siyaset unutuldu. Kutuplaşma öyle bir hal aldı ki, sanki farklı kamplar yek diğerini yok etmenin peşinde. Bir tür ölüm kalım mücadelesi sanki.

  ‘Ölüm kalım mücadelesi’ deyince yanlış bir deyim kullanmış olmuyorum.

  Şu referandum sürecinde görüldüğü üzere artık ölüm, daha fazla ölüm ve nasıl bir ölüm, siyasetin vaatlerini devşirdiği esas saha olmuş durumda.

  Cumhurbaşkanı, kampanyasının neredeyse yarısını idama ayırıyor. Mitinglerde kitlelere sunulan temel vaat, idamın geri getirilmesi. Başbakan Binali Yıldırım da Cumhurbaşkanı’nın yolunda yürüyor ve o da idamın Meclis’te görüşülmesi için diğer partilere, özellikle de CHP’ye davette bulunuyor.

  MHP zaten dünden hazır. Bıraksanız, Devlet Bahçeli elde urgan gezecek miting alanlarını.

  Diğer taraftan bu ölümü yücelten kampanyalara bir alternatif olması beklenen CHP  de dolaylı yoldan ölüm söylemlerine katılmış durumda.

  Kemal Kılıçdaroğlu da kampanyasında hemen her gün AKP hükümetinin bir zamanlar sürdürdüğü müzakereci politikayı eleştiriyor, AKP’yi ‘teröre taviz vermiş olmakla’ suçluyor. Yani CHP, toplumsal barışı sağlayacak müzakereyi değil, ülke içinde savaş konseptini savunmuş oluyor. Eğer niyet bu değilse, birileri CHP Genel Başkanı’nı uyarmalı. O müzakere sürecinde bir süreliğine de olsa anaların gözyaşlarının dindiği unutulmasın.

  Bütün bu süreçte en fazla mağdur olan ve eş başkanları, milletvekilleri ve yerel yöneticileri hapiste olan HDP ise bu kampanyada inatla barışı ve hayatı gündemde tutuyor.

  Türkiye ölümlere doydu. Ülkenin genç nüfusu da, gözü yaşlı anaları da artık hayatı konuşmak istiyor.

  Siyasetçiler bunu ne zaman anlayacak?

  Yoksa öldürmek yaşatmaktan daha kolay olduğu için mi bu yol seçildi?

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları