• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Ölümcül Politik İhtiraslar

  AKP kaotik doğasından kaynaklı ölümcül politik ayak oyunlarıyla, kıra döke bir düzen kurmaya çalışıyor. Toplum sarsıcı günler geçiriyor, herkeste umutsuzluğun hayal kırıklığı var, sanki kabus beklenen misafir.

  İnsanları önemsememek, okuyamamak, vahim politik körlüktür ve herkese bakış açısını dayatmak da faşizmdir. Gerçekçilikten kopup topluma nefretle bakmak diktatörlere has bulaşıcı bir ihtiras hastalığıdır.

  “Sorunun kendinde olduğunu anlamayan insanlar, çözümü başkalarının huzurunu bozmakta bulur.”

  Türkiye’de yapısal bir siyasi kriz var ve giderek bu kriz derinleşmektedir, şiddetin karanlık ruhunu uyandırmak fitne-fesadı siyaset olarak örgütlemek akıl tutulmasıdır, kendi çıkarı için masum insanları birbirine kırdırmak gaflettir, bu oyunu bozmak ertelenemez, acil insani-vicdani bir görevdir.

  Zap-Oramar psikolojik öz güveni ve Kobane destansı direnişinin diri fay hattının yarattığı 6-7 Ekim başkaldırısı anlaşılan AKP’ye ders olmamış ki bugün Cizre’de, Nusaybin’de, Sur’da, Gever’de bu fay hattını yeniden provoke edip aktifleştiriyor. Ortadoğu’da inşa edilen Kürt barış kemerine düşmanlık felaketle sonuçlanacak.

  Kürt coğrafyasını yıkarak, göçerterek, kamulaştırarak buralara göçmen korucuları, DAİŞ, kontra yapıları yerleştirip çatışma yaratma stratejisinin tutması imkansızdır. Göçmen kemeri ile Kürtleri ve kazanımlarını kuşatmak kendini aldatmaktır, bu göle maya çalmaya benzer.

  Ahlaki çöküntü, inançsızlıktan doğan karamsarlık kuşatmış ülkeyi. Jeo stratejik iç-dış politika rezaleti de cabası. Göçmen politikasının Avrupa karşısında bir ticari-siyasi koza dönüştürülmesi, ucuz iş gücü piyasası yaratma hamlesi tam bir fiyasko. Tipik bir tüccar zihniyeti ülkenin başına bela olmuş durumda.

  Ortadoğu’yu kasıp kavuran savaşlar silsilesinden hem silah satışı bakımından hem de kaçan zengin sermayeyi vakumlamak suretiyle savaşın talan ticaretine kalkışmak ahlak ve vicdandan yoksunluktur.

  Bu savaşlardan kaçan zenginlere konut satışları dahil her şey yandaşlara ticaret sahası olarak açıldı. Sokaktaki yoksul göçmenler gayri insanı bir politika ile sürünmekteler. Acı acı ülkenin dokusu bozuldu, gelecek yakın bir sürede büyük etnik sorunlar kapımızdadır.

  Ülkemiz açık bir ceza(eza)evine çevrilmiştir. Mafya düzeni ölümcül politik ihtiraslarla kurumlaştırılıyor, halklarımızın sosyal adaletsizlikler eleştirisine karşı derin devlet palazlandırılıyor.

  Emperyalizmin sadık darbeci çocukları cirit atıyor ortalıkta, demokratik seçenek ciddi tehlikede, DAİŞ zihniyetli cihatçılık ülkeye yerleştiriliyor, hayata karşı bir soykırım tehdidi sinsice ortalıkta dolaşıyor.

  Bu tehditlere karşı HDP ve CHP’ye tarihi görevler düşmektedir. Bu iki siyasi aktörün güç birliğine gitmesi ve diğer bileşenleri de kapsaması toplumsal öncülük boşluğunu da dolduracaktır. Çoğulcu, demokratik, özgürlükçü yeni anayasa yapma ortak iradesi ve İmralı uzlaşısı ülkenin önünü açacak, özgürlük ve demokrasi güçlerinin bu politik birlikteliği toplumasal umuda dönüşecektir.

  Halklarımızın ve ülke geleceğinin selameti açısından İmralı’daki tecrit acilen toplumsal bir konsensüsle kırılmalıdır. İmralı ülkenin barış mabedine dönüştürülmelidir. Muhattap artık AKP değildir, doğrudan toplumun kendisidir. Tabandan yükselen örgütlü ve birleşik bir muhalefeti hiçbir güç durduramaz.

  Umut halklarımızın kader birliğindedir, yeter ki bu kararlı irade siyasi güç birliğine dönüşsün ve kamusal alana çıksın, hemen berisi aydınlık kalıcı barıştır.

  “Güç, zayıf bir zihne sahip olanlar üzerinde büyük bir etki yapabilir.” /Star Wars/


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları