• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Ölümsüz yazar 89 yaşında… Cengiz Aytmatov’a doğum gününde Maltepe’de özel anma
  Ölümsüz yazar 89 yaşında… Cengiz Aytmatov’a doğum gününde Maltepe’de özel anma
  13 Aralık 2017 10:29
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Yeşilçam’ın unutulmaz filmi “Selvi Boylum Al Yazmalım”ın da yazarı olan dünyaca ünlü edebiyatçı Cengiz Aytmatov’un 89. yaş günü, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde kutlandı.

   

  Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Cengiz Aytmatov’un oğlu Asgar Aytmatov, Kırgızistanlı sanatçılar ve çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte Kırgız ressamların eserlerinden oluşan, “Aytmatov’un Dünyası” sergilendi.

   

  “Türkiye Aytmatov’un ikinci vatanıydı” diyen Cengiz Aytmatov’un oğlu Asgar Aytmatov, “Doğum gününde bugün Cengiz Aytmatov’un adını taşıyan parkta Aytmatov’un heykelini açtık. Burada babamız için buluştuk. Bu bir başlangıçtır. Önümüzdeki yıl babamızın 90. yaşını kutlayacağız. Biz bu kutlamalara bu yıl Maltepe’de başladık. Maltepe’de kültüre çok önem veriliyor. Kültür bu halk için çok önemli. Cengiz Aytmatov’un eserleri bizlerin ortak kültürüdür. Kendisi Türkiye’yi çok seviyor. Onun için Türkiye, ikinci vatandı. Tüm Maltepelilere ve tüm Türk kardeşlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

   

  “Aytmatov’un felsefesini dünyaya taşıyacağız”

   

  Aytmatov’un felsefesini Maltepe’den bütün dünyaya taşıyacaklarını kaydeden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da, “Kırgızistan’dan gelen kıymetli ailesi ve Aytmatov yoldaşlarını selamlıyorum. Dünyanın 150 ülkesinde eserleri farklı dillere çevrilmiş, ödüller almış, sadece Kırgızistan’ın değil bütün Orta Asya’nın kültürünü eserlerinde işleyen Cengiz Aytmatov’u ikinci vatanım dediği Anadolu’ya yani Türkiye’ye kavuşturduk. Biz Aytmatov’un felsefesini Maltepe’den bütün dünyaya taşıyacağız” dedi.

   

  Cengiz Aytmatov’un 89. yaş gününün kutlandığı etkinlikte konuşmaların ardından sahne alan Kırgızistanlı sanatçılar, yöresel kıyafetleriyle izleyenlerden büyük beğeni aldı. Yöresel enstrümanları ile Kırgız halk ezgilerinin yanı sıra, Türk halk ozanlarının da eserlerini de seslendiren Kırgız sanatçılar, salondakileri  büyüledi.


  Yorumlar  İlgili Haberler