• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Ortaya karışık TEOG

  Bir süredir öğrencilerde derin kaygılara yol açan yeni TEOG sistemi açıklandı nihayet.

  Sonucun sonucu ile başlayayım isterseniz; bu sistem eğitime kalite kazandırmak için değil, emlakçıları zengin etmek için hazırlanmış bir sistem.

  Yeni sistemin adı “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi…” Başta adıyla ofsayta düşen bir sistemden söz ediyoruz. Niye veli tercihine bağlı? Günde 10 saat inşaatta çalışıp eve gelince koltuğa devrilen işçi kardeş mi çocuğu adına sağlıklı tercihte bulunacak?

   

  Peki sistem ne getiriyor; yerel ve mahalli yerleştirme… Buna göre öğrencilerin yüzde 90’ı oturdukları yere en yakın beş okuldan (kimisi üç diyor) birini tercih edecekmiş. Kalan yüzde 10’u ise nitelikli okullar için sınava girecek.

  Bu sistem bizim çocukluk dönemimizde vardı. 30 yıl sonra eğitimde reform diye sunulan şey, çocukluğumuzun mektepleri yani…

   

  Ama arada şimdi kocaman bir fark var…

   

  O zamanlar bütün okulları imam hatipleştirmek gibi bir tuhaflık kimsenin aklına gelmezdi. Bir yandan liseler imam hatipleştirilirken öte yandan çocukları bu okullara yönlendirmek, yeni açılan ama sıraları boş olan imam hatipleri doldurmak üzere kurulu bir sistem bu…

   

  Öğrencilerin yüzde 90’ı ikametgahlarına yakın yerlere yerleştirilirken okullar arasındaki nitelik farkı nasıl ortadan kaldırılacak peki? Bu konuda bir çalışma var mı? Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, her tercihe hitap edecek eğitim bölgelerinden söz ediyor. Büyük kentlerde bazı okulların programlarını değiştirip eğitim bölgeleri kurabilirsiniz. Tabi niteliği değiştirilen okullar neye göre seçilecek, bu da ayrı bir dert.

   

  İyi ama zaten birkaç lisesi olan küçük kentlerde eğitim bölgeleri nasıl kurulacak? Kurulamayacak ve liseler çok amaçlı liseler haline getirilecek. Oysa çok amaçlı liseler eğitim kalitesinin en düşük olduğu, tam bir keşmekeşin yaşandığı liseler bugün.

   

  Yeni sistemin handikaplarından biri de eğitime bağlı göç hareketlerine neden olacak olması… Her şehirde sınavsız girilen ama diğerlerine göre eğitim seviyesi daha yüksek liseler gözde hale gelecek. Bu liselere kayıt yaptırmak için sahte adres göstermekten tutun, o bölgeye taşınma gibi pek çok şey gündeme gelecek.

   

  Öğrencilerden çok emlakçılar sevindi bu yeni sisteme valla…

  Gelelim, sınavla öğrenci alacak okulların durumuna. Bu okullarda sadece öğrencilerin yüzde 10’u okumaya hak kazanabilecek.  Kontenjanı son derece sınırlı olan bu okullara giriş hayli zorlaşacak. Bu, özel ders, kurs sistemini daha da güçlendirecek. Hani dershanelere karşı idik?

   

  Bu eleştirileri sıralarken elbette eski sistemin faziletlerinden söz edecek değiliz. Her şeyin sınava endekslendiği bir sistemin nesini savunacaksınız? Ama   iktidar o gün o sistemi hararetle savunuyordu, bugün de bu sistemi…

   

  Ne eskisi ne yenisi…

   

  Bu sistemlerden geleceğe güvenle bakan sağlıklı nesillerin çıkması mümkün değil. Aslolan eğitim fakültelerin müfredatından başlayarak radikal ve uzun vadeli bir eğitim reformuna girişmek…  Daha okul öncesi dönemden çocukların yeteneklerini ve çoklu zeka türleri arasında tercihlerini geliştirecek, sınav-torpil kıskacından kurtulmuş, demokratik ve insan merkezli bir eğitim yapılanması.

  Bunu yapmadığınız sürece eğitim siyasi niyetlerin oyuncağı kalmaya mahkûm demektir.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları