• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Özgürlüğe yabancılaşmak

   

   

  Özgür doğmayanlar için özgürlük yaman bir platonik özlem içerir onu arzulasak da onunla ne yapacağımızı bilemeyiz acemi bir aşka kapılır gibi telaşa kapılırız. Ruhta duyumsanan o saf his de olmasa tümden özgürlük ütopya olarak soyut bir metafizik terimine terk edilecek. En kötüsü de insanın özgürlüğe soyut kalması olacak.

   

  İçindeki özgürlük hissine sonuna kadar sadık kalanlara imrenmemek elde değil. Duygular üzerinden özgürlükle bir anlam bağı kurmak his anlam dünyasına büyük zenginlik ve olgunluk katar.

   

  Birçok kez insan kendine gücenir ruh ve günah iç acılarının ikileminde bocalar. Bu anlarda sessiz yalnızlık insanın kendi platonik aşk’ına dönüşür. Oysa insan aynı monoton hisler girdabında çırpınacağına sonsuz zamana dair yeni hislere yüreğini cesaretle açarsa müthiş olacak.

   

  Özgürlük sahi hangi zamanın hislerinden beslenir? İnsanı idealleştiren veya hiçleştiren bu muğlak zaman soyutluğunda neye tutunacağız ve özgürlüğü yaşamın gereksinimleri arasında ki seçeneklerimiz de nereye konumlandıracağız? Güncel zamana baskın kibirli cehalet bu çiğ metalik zaman aralığında özgürlüğü duyumsayan alçak gönüllülüğü kendi ucuz metresi sanıyor!

   

  Oysa özgürlüğü olgunlaştıran bilge düşünce ve hissin uyumlu uzlaşısıdır onun albenisi de buradadır. Özgürlüğü bir yaşam tarzına dönüştürenlerin rehberi kalpleridir başkada bir kılavuza ihtiyaç duymazlar.

   

  İnsanın kendi soyutlamasıdır zaman düşlerini gömdüğü dibi görünmez bir mavi boşluktur. Bedeni arzularla özgür aşkı arayan gafillerin avuntusudur tellal zaman. Her insan iki şey taşır ruhunda ve bedeninde doğum ile ölüm ve insanın yükü bundan ibarettir.

   

  Hayatımızda bir şeylerin ters gittiğini his ettirenlerin varlığı kölelik prangalarını çözüp atma arayışına saflık ve masumiyetle bizleri sevk ederler. Özgürlük ölümsüzlüğe giden özgün ruhların yoludur.

   

  Dilsiz canlılar dünyasının lisanıdır özgürlük ve sadece özgün zaman hissinin farkına varanlar işitirler. Başka bir yaşamın mümkün olduğuna inananların ve dilsizlik yeminine sadık kalanların arasında bir başka yaşam bulur özgürlük.

   

  “Nihayetinde insanın, eğitim, medya ve resmi ideolojilerle kafası esir alınan; düşünce ve eylem fakiri haline dönüşen; kelimenin tam anlamıyla akıl tutulması yaşayan; insan olmanın erdemlerini, güzelliklerini, gerekliliklerini unutan yani insanlıktan çıkmaya başlayan insanlara dönüştüğü bir dünyadır bu.” Wendy Brown-Halkın çözülüşü-


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları