• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Özgürlük, iyilik ve Elle dergisi

  Halk hareketleri, halk savaşları, gerilla mücadeleleri; düzenli orduların savaşlarından, kısa ya da uzun süreli askeri müdahalelerden ya da  günümüzün televizyonlardan canlı olarak yayınlanan ve bir çeşit pornografisi yapılan askeri operasyonlarından, yani diğer savaş türlerinden  farklıdır.

  Hem çok daha uzun soluklu olması hem de bir tarafın ideolojik amaçlarla, bir kurtuluş hedefiyle ve halkın bağrından çıkarak savaşmaya başlamış olması nedeniyle farklıdır. Gerillanın hem halkın çok yakınında hem de hasretini çekecek kadar uzağında olması, halk ile arasında yoğun bir iletişim ve dayanışma kurulması, kısıtlı imkanlara rağmen gerçekleştirdiği kahramanlığı, sahip olduğu cesareti ve başka başka erdemleri bütün bu süre boyunca onu bir iyilik aurası ile çevirir.
  Bu yüzden de gerilla mücadelesi, halk hareketi bir kere belli bir seviyeye geldikten sonra artık onun yenilmesi mümkün değildir. Böyle bir iyilik aurası ile çevrilen bir mücadele er ya da geç kazanacaktır.
  Kürt Özgürlük Hareketi de, Kürt Halk Hareketi de uzunca bir zamandır kar toplar gibi iyilik toplamaktadır. Bir yandan kahramanlık hikayeleri birikmekte bir yandan da halkla ilişkisinin organikliği bütün coğrafyaya yayılmaktadır.
  Son dönem ise bu sürece büyük bir ivme kazandırdı.
  Rojava Devrimi’nin özgünlüğü ve özgürlükçülüğü, içerdiği insani mesaj, Ortadoğu’daki insanlık dışı çetelere karşı yürütttüğü mücadele, kendi halkı dışındaki halklara yönelik kurtarma operasyonları, dayanışmacı tavrı, kısıtlı imkanlarla destanlar yazdığı direnişi ile Kürt Özgürlük Hareketi bugün bütün dünyada büyük bir prestij kazanmıştır.
  Bu anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın IŞİD’i cephe alırmış gibi yapıp Kürt Özgürlük Hareketi’ne de dokundurması, ikisini karşılaştırma çabası sonuç alınamayacak bir girişimdir.
  İşte bu hafta dünyanın en ünlü moda dergilerinden Fransız Elle’inin 13 yıldır editörlüğünü yapan Valeri Toranian, dergideki son yazısını PKK’nin kadın gerillalarına ayırdı ve bu yazı dergide ‘Diren’ başlığı ile yayımlandı.
  “27 yaşındaki PKK’li Tekoşin’in ‘DAİŞ barbarlarına karşı’ savaştığını kaydederek yazısına başlayan Toranian, kadın gerillalara ilişkin yaptığı tasvirlerin ardından ‘Bu Kürt kadınları 1990’lı yıllarda Türkiye’nin doğusunda otonom bir Kürt devletinin kurulması için mücadele etmeye başladı. Bugün, mücadelelerinin kadın özgürlüğü için, Kürt, Suriyeli, Iraklı, Müslüman, Hıristiyan ya da Ezidi olsun tüm bölgenin kadınlarının özgürlüğü için olduğunun bilincindeler’ dedi” diyor ajanslar bu konudaki haberde.
  Kürt Özgürlük Hareketi yapayalnız başladığı bir mücadeleyi öyle bir seviyeye getirdi ki, artık Kürt kadın gerillalar ve genel olarak Kürt Özgürlük Hareketi dünyaya esin veriyor.
  Bundan böyle bu hareket artık hep kazanacaktır.
  Yaşasın enternasyonalist dayanışma.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları