• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  ÖZGÜRLÜK VE STATÜ

  Fuat Kav ve 15 arkadaşının Türkiye’deki Kürt tutsakların açlık grevine paralel olarak Avrupa’da başlattıkları süresiz açlık grevi eylemi hedefine ulaştıktan sonra sona ererken dünya kamuoyunda da önemli bir etki bıraktı. Elbette bu yurtsever insanları selamlıyoruz. “Edi Bese, An azadi an azadi” sloganlariyla başlayan ve başta Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecridin kalkması olan halkımızın taleplerini uluslararası topluma duyurmayı hedefleyen bu kampanya Kürt siyasal hareketinin nicedir ihmal ettigi bir eylem mecrasını da yeniden gündeme getirmiş oldu böylelikle.

  Onların Ortadoğu’daki stratejilerini desteklemesi ve hizmet etmesi karşılığında TC’nin Kürtlere yönelik siyasi soykırım ve şiddet politikasını görmezden gelen Batılı devletlerin duyarsızlığı karşısında dünya kamuoyuna seslenme konusunda geri çekilmiş olan Kürt siyasetçileri yeniden atağa geçmiş oldu.

  Vekilimiz Leyla Zana’nın açlık grevindeki yurtseverleri ziyaret etmesi ve dünya kamuoyundaki prestijine yaslanarak Avrupalı siyasetçilerin dikkatini bu eyleme çekmesi ve destegini alması cok önemliydi.

  BDP Genel Baskan Yardımcısı Meral Beştaş’in Avrupa ülkelerindeki konferansları ise Kürtler’in yeni anayasadan olmazsa olmaz taleplerini dünyaya duyurmuş oldu.

  Hemen ardından Selahattin Demirtaş ve Ahmet Türk’ün başkanlığındaki BDP heyetinin ABD ziyareti geldi. Demirtaş ve Türk’ün Washington’daki Brooking Enstitüsü’nde katıldığı toplantıda kendilerine yöneltilen sorular ABD’deki Türk lobisinin etkisini ortaya koyarken verilen cevaplar Kürtler’in meramını anlatır nitelikteydi.

  Devlet uzunca bir zamandır “üçlü mekanizma” diye tanımladığı bir politika ile Kürt siyasal hareketini dışlayıp “çözüm” adı altında Kürtler’e yeni bir komplo hazırlığında.

  Kürt siyasal hareketi ve vekillerimiz ise “çözümün dışarıda degil içeride olduguna” işaret ediyor. Ama bu demek değildir ki, siyasi calışmalarımızı ulke dısına taşımayacağız, TC’nin propagandasını etkisizlestirmeyecegiz, sadece devletlere degil dünya halklarına da meramımızı anlatmayacağız, taleplerimizi ifade etmeyeceğiz.

  Yeni dönem hem içeride hem dışarıda Kürt halkının inat ve ısrarla taleplerini yüksek sesle ortaya koyacağı bir dönem olacağa benziyor.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları