• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Paket ve ciddiyet sorunu

  Her ne kadar Kürtler geldikleri siyasi olgunluk seviyesinde ve yaslandıkları son 30 yılın tecrübesiyle ne elde edeceklerse kendi özgüçleriyle elde edeceklerini bildikleri ve devlet ve hükümetin oyalama paketlerine ciddiyet atfetmedikleri için şaşırmış olmasalar da, pazartesi günü Başbakan tarafından açıklanan ‘demokratikleşme paketi’ bu paketten beklentisi olan toplum kesimi ile dalga geçer nitelikteydi.

  Toplumsal talepleri ne kadar az dikkate aldığı her uygulamasından anlaşılan hükümet, pakette bu talepleri eğmiş, bükmüş, deforme etmiş ve kılıfına uydurarak kendi iktidarını güçlendirecek çözüm maddelerine malzeme yapmıştır.

  AKP hükümetini böylesi paketlerle zaman kazanma çabasına yönelten başta Kürtler olmak üzere demokrasi mücadelesi veren toplum kesimleri ve siyasetler olsa da, paket bu insanların taleplerine cevap vermek yerine bu talepleri dejenere etmekle, ciddiye almadığını ortaya koyan yüzeysel çözümler ile yetiniyor.

  Evet, paketin bir ciddiyet sorunu olduğu aşikar.

  Seçim barajını düşürmeden seçim sistemini demokratikleştiriyormuş gibi yaparak iki partili sisteme yol vermek, AKP hükümetinin demokrasiye yaklaşımına pek uymuş.

  Diğer taraftan anadilde eğitim meselesine yaklaşım da pek ciddiyetsiz. Yoksul Kürtlere, “Çocuklarınızı anadilde eğitim almak için özel okula gönderin” demek anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Devlet okullarında anadilde eğitime direnmek, böylelikle devletin anadili tanımış olarak görünmesini engellemek halklara, öncelikle de görkemli bir anadil mücadelesi veren Kürtlere yapılan bir saygısızlık.

  Kürtler AKP hükümetinin bu ciddiyetsizliğini dikkate almamalı ve taleplerini en ciddi biçimde sokakta ve Meclis’te seslendirmelidir. Kürtler bir halk olarak sürdürdükleri mücadelelerinin hedefi olan statülerini elde etmeden ve bunu anayasaya taşımadan hükümetler onları oyalabileceklerini sanabilir.

  Kürt halkının bu süreçteki hedefi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın müzakereye uygun şartlarda yaşayabilmesini ve serbest kalmasını sağlamak ve bir ulus olarak statülerini TC Anayasası’na yazdırmak olmalı.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları