• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Paradise Papers: HDP’li vekillerden art arda önerge
  Paradise Papers: HDP’li vekillerden art arda önerge
  8 Kasım 2017 11:30
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır
  HDP’li vekiller “Paradise Papers” adlı belgelerdeki Türkiye ile ilgili kısımların araştırılması amacıyla önergeler vermeye devam ediyor. HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, 
  TBMM Başkanlığına araştırma önergesi sundu.

  Tüm dünyada yayınlanan ve siyasetçiler ile iş insanları arasında yaygınlaşmış vergi kaçırma olayını konu edinen Paradise Paper adlı belgelerde yer alan Türkiye ile ilgili kısımların araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını teklif eden Kerestecioğlu’nun önergesinde şunlar yer aldı.

   

             380 gazetecinin yer aldığı Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından 1 milyon 300 bin belgenin incelenmesi ile hazırlanan ve 6 Kasım 2017 tarihinde yayınlanmaya başlanan Paradise Paper dünya gündemini sarsmıştır. Bu belgeler, üst düzey siyasetçiler ve iş insanlarının ülkelerinden vergi kaçırma suretiyle yaptıkları yolsuzlukları konu edinmektedir. Off Shore bağlantı denilen bu süreçte, söz konusu kişilerin kazançlarını ülkelerinde vergiye tabi tutmak yerine, Malta gibi ülkelere göndermek suretiyle kendilerine “Vergi Cenneti” oluşturmaktadır.

              Bilginin hızla yayılmasını sağlayan bilişim çağında, Paradise Paper yayınlandığı gibi büyük yankı uyandırmıştır. Geçtiğimiz yıl Panama Paper adlı belgelerle ilgili tam ve etkin soruşturmalar yapılması ile demokrasi ve hukuk çerçevesinde hesap verilebilirlik tartışmaları devam ederken yayınlanan Paradise Paper adlı belgeler yeni tartışmaların doğmasına yol açmış, hemen hemen tüm ülkeleri ilgilendiren bilgiler içermesi hasebiyle de tartışmaları yaygınlaştırmıştır.

              ABD Ticaret Bakanı, Kanada Başbakanı, İngiltere Kraliçesi, Türkiye Başbakanı gibi üst düzey siyasilerin yakınlarına ait çok sayıda gizli belge ortaya çıkmıştır. Bu belgelerle ilgili Türkiye’de de ilgi çeken isimler çok sayıdadır. Geçtiğimiz yıl yayınlanan Panama Belgeleri’nde siyasetçilerle yakın teması olan çok sayıda iş insanının vergi cennetinden yararlandığı ortaya çıkmışken, bu yıl ise Başbakan’ın iki oğlu, yeğeni, dayısı; Cumhurbaşkanı’nın damadı ve aynı zamanda Türkiye Hükümeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve kardeşinin kendilerine ait şirketleri yoluyla vergi cenneti yarattığı belgelerde yer almaktadır.

              Türkiye’de ekonomideki kötü gidişatı durdurmak isteyen hükümet, kötü tabloyu yurttaşlara vergi artırımı yoluyla yansıtmakta, yurttaşlar için Türkiye “Vergi Cehennemi”ne dönüşmektedir. Yüzde kırklara varan vergi artırımları iç kamuoyunu rahatsız ederken, Cumhurbaşkanı ve Başbakan gibi en üst temsildeki siyasetçilerin yakınlarının “Vergi Cenneti” belgelerinde isimlerinin geçmesi kamuoyu vicdanını yaralamaktadır. Kamuya karşı ilk sorumluluk olan vergi ödeme yükümlülüğünün, milliyetçilikte yüksek düzeye ulaşmış bir hükümetin en üst düzeyinde off shore bağlantılara sokularak “Vergi Cennet”ine aktarılması bir ironidir. Aynı şekilde 5,5 TL civarında olan benzini alan yurttaş bunun yaklaşık 3,3 TL’lik kısmında vergi öderken, ülkedeki benzin fiyatlamalarından sorumlu olan Enerji Bakanı’nın vergiyi off shore bağlantılarla ülkeden çıkarması da ayrı bir ironi olarak not edilmelidir.

              Paradise Paper adlı belgelerin yarattığı büyük infial devam ederken, AB Maliye Bakanları 7 Kasım 2017 tarihinde toplantı kararı almış, belgelerin doğrulanması neticesinde yaptırımı gündeme alma hususunda kamuoyu oluşmuştur. Aynı şekilde ailesi Paradise Paper’da geçen Başbakan Binali Yıldırım konuya ilişkin yaptığı açıklamada belgeleri yayınlayan gazeteyi hedef aldıktan sonra “Her türlü soruşturma, gerek mali gerek hukuki, yapılabilir. Bunu özellikle istiyorum” ifadelerini kullanmıştır.

              Bu kapsamda; Tüm dünyada yayınlanan ve siyasetçiler ile iş insanları arasında yaygınlaşmış vergi kaçırma olayını konu edinen Paradise Paper adlı belgelerde yer alan Türkiye ile ilgili kısımların araştırılması, doğruluğu kanıtlandığı vakitte çeşitli yaptırımların gündeme getirilmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını talep ederiz.


  Yorumlar  İlgili Haberler