• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Paradise Papers skandalı AB’nin gündeminde
  Paradise Papers skandalı AB’nin gündeminde
  7 Kasım 2017 11:28
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  AB maliye bakanları bugün Brüksel’de Paradise Papers skandalını masaya yatıracak.

   

  Avrupa maliye bakanları bugün Brüksel’de bir araya gelerek Paradise Papers skandalını tartışacak. Kamuoyuna sızan yeni belgeler, dünyanın en güçlü isimlerinin vergi cennetlerindeki yatırımlarıyla ilgili gizli bilgileri ortaya çıkardı.

  Avrupa Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Pierre Moscovici “Buna benzer skandallar halkı şoke ediyor. Bazı şirketlerin ve zengin insanların vergi ödememek iiçin birçok şey ya da her şeyi yapmaya hazır olduğu görülüyor. Diğer vatandaşlar gibi onlar da bu vergileri ödemek durumunda. Bu durum üye ülkelerde bazı şeylerin farkına varmamızı sağlıyor. Vergi kaçakçılığı ile mücadele konusunda ilerleme kaydetmemiz gerektiğini gösteriyor.” şeklinde konuştu.

  Küresel vergi cennetleri listesi yayınlanmalı

  Avrupa maliye bakanları Avrupa Komisyonu’nun önerdiği küresel vergi cennetleri listesini de tartışacak. Moscovici listenin önemini vurgulayarak “Öncelikle bu listenin en yakın zamanda yayınlanmasını istiyorum. Yıl sonuna tarih verilmişti. Bu durumda hızlı hareket etmeliyiz. Listenin inandırıcı olmasını istiyorum. Ve son olarak kurallara uyulmasını arzu ediyorum. Kurallara uyulmadığında yaptırımlar uygulanmalı.”

   

  Özellikle Malta, Lüksemburg ve İrlanda şirketlere büyük vergi avantajları sağlıyor. AB’de vergi düzenlemesi yapmak için bütün üye ülkelerin oy birliği gerekiyor.


  Yorumlar  İlgili Haberler