• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Parti ve halk

  Evet, toplum 8 Haziran sabahı normalleşmiş bir Türkiye’ye uyandı. HDP, Türkiye halklarına verdiği sözü tuttu ve “onu başkan yaptırmadı”. Cumhurbaşkanı Erdoğan da artık konumunu normale çekmek zorunda. Travmanın ilk etkileri, sarsıntılarıyla AKP içinden kimi isimler eski nefret söylemlerini sürdürseler de, Cumhurbaşkanı’nın sadece ve mesafeli bir yazılı açıklama ile yetinmesi bile toplumu ferahlattı.
  HDP halklara verdiği sözü tutmak için büyük bir çaba sarf etti. Bütün saldırılara, provokasyonlara rağmen ilkeli ve sağlam durdu. Savaşa dönüştürülmek istenen bir seçim sürecini bir demokrasi platformuna, bir çözüm arayışına çekti ve kazandı. Alınan her oy için ağır bedeller ödedi, şehitler verdi. HDP’nin bundan sonra da seçim sürecinde verdiği bütün diğer sözleri tutacağını bilin isterim. Türkiye’nin özgürlükçü bütün insanları artık Meclis’te her zamankinden daha güçlü temsil edilecektir.
  Peki, HDP’ye olan bu güvenimiz nereden geliyor?
  HDP, evet, genç bir parti. Fakat arkasında muazzam bir mücadele geleneği ve olgun bir halk gücü var.
  HDP, dünya tarihinin en direngen halk hareketlerinden birinin ürünü. 40 yıla yakın süredir dünyanın en katı güç odaklarına, statükocu ve komplocu devletlerine karşı ilkelerinden ödün vermeden mücadele eden Kürt Özgürlük Hareketi’nin siyasi geleneğinin günümüzdeki taşıyıcısı. Tekçi, mezhepçi ve milliyetçi ulus devlet anlayışının karşısına halkın bağrından çıkıp siper olmuş bir cephe.
  2015 seçimlerinde bu cephe parlamentoya çok kıymetli insanları vekili olarak tayin etti. Yeni yasama döneminde Türkiye halklarını en iyi biçimde temsil edeceklerdir. Onları sık sık gazetelerde, televizyonlarda göreceğiz. Eşbaşkanımız Selahattin Demirtaş kamuoyunun karşısında her çıktığında bize iftihar vesilesi olacaktır.
  Fakat biz Kürtler ve dostları HDP’ye, onu sadece parlamenter siyasetteki konumuyla sınırlayan bir perspektiften bakmayacağız.
  Bu hareketin arkasındaki muazzam halk hareketini, Kürt Özgürlük Mücadelesi’ni hep göreceğiz.
  Bu yazımda onlara teşekkür etmek isterim.
  Türkiye’nin özgürleşmesi için en ağır bedeller ödeyen o insanlara.
  Ve şehitlerimizi anmak isterim.
  Ne olduysa, önce onlar sayesinde oldu.
  HDP, bir yandan da onlara verdiği sözü tutacaktır.
  Barış ve özgürlük mücadelesini bu yasama döneminde meclis kürsüsünde en iyi biçimde ifade edecek, statükoya ve ulus devletin paradigmasına karşı en iyi direnişi sergileyecek, en sağlam alternetifleri sunacaktır.
  Pespektif ve programı büyük bir mücadelenin birikimi olan bu parti, ilkelerinden taviz vermez.
  Şimdi ülke müsterih olsun artık.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları