• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Peşmerge Komutanı: Geri çekildiğimiz bölgelere yerleştiler
  Peşmerge Komutanı: Geri çekildiğimiz bölgelere yerleştiler
  16 Ekim 2017 13:31
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Kerkük 4’üncü Cephe Peşmerge Komutanı Westa Resûl, peşmerge güçlerinin zorunlu olarak geri çekildiğini kabul ederek, “Büyük bir zarar oluşmaması için geri çekildik .Onlar da geri çekildiğimiz bölgelere yerleştiler” dedi.

  Kerkük’te peşmerge güçlerinin çekildiği iddialarına ilişkin Güney Kerkük Peşmerge Komutanı Westa Resûl’den açıklama geldi. Resûl, “Şu an çatışma yaşanmıyor, peşmerge güçlerimiz şehir merkezine çekildi. Heşdi Şebe güçleri şu an şehrin etrafında bekliyor. Ancak savaşın sonlandığını söyleyemeyiz” dedi. Resûl, peşmerge güçlerinin bölgeden çekildiği iddialarına ilişkin olarak “Bu haberler gerçeği yansıtmıyor. Bu saldırılara karşı peşmerge güçleri yaklaşık 5-6 saat zorlu bir mücadelede bulundu. Peşmerge kalaşnikof ile tank ve ağır silahlara karşılık veremez” dedi. Resûl çok sayıda Peşmergenin yaralandığını ve yaşamını yitirdiğini de söyledi.
  Irak Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın Kerkük’ün bazı bölgelerini ele geçirdiğini belirttiği açıklaması hakkında da konuşan Westa Resûl, “Bu bölgelerde DAİŞ’e karşı yürütülen savaş sırasında mevzilenmiştik. Söz konusu bölgeler özellikle de gaz ve petrol yerleridir. Bizler peşmerge güçleri olarak akıllıca davranarak daha büyük bir zarar oluşmaması için geri çekildik. Onlar da geri çekildiğimiz bölgelere yerleştiler” dedi.


  Yorumlar  İlgili Haberler