• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Plajda bira içen kadınlara hakaret, gözaltı ve para cezası
  Plajda bira içen kadınlara hakaret, gözaltı ve para cezası
  13 Eylül 2017 13:58
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Zonguldak’ta akşam saatlerinde halk plajına giden iki kadın, bira içtikleri gerekçesiyle önce güvenlik görevlisinin sözlü tacizine maruz kaldı, ardından gözaltına alınarak haklarında ‘kabahatler kanunu’ uyarınca para cezası kesildi.

  sendika.org’un haberine göre, Zonguldak’ta yaşayan S.Ç. dün akşam saat 18.00 sularında bir kadın arkadaşıyla gittiği kamuya açık Kapuz plajında bira içerek otururken, önce güvenlik görevlisinin sözlü tacizine uğradı. Ardından da plaja çağrılan polis ekipleri tarafından gözaltına alınarak karakola götürüldü. S.Ç. ve arkadaşı hakkında çevreye rahatsızlık verdikleri suçlamasıyla para cezası kesildi.
  S.Ç. ve arkadaşı hakkında çevreden herhangi bir şikayet gelmediği belirtildi.

  Plajın güvenlik görevlisi olduğunu söyleyen biri tarafından sahilde bira içmenin yasak olduğu gerekçesiyle ‘sert bir dille’ uyarıldıklarını belirten S.Ç. yaşadıklarını şöyle anlattı: “Asıl bize rahatsızlık verenin kendisi olduğunu, sahilin kamu malı olduğunu burada kimseyi rahatsız etmeden içki içmenin yasaklamanın hiçbir mantığı olmadığını, bunun yerine çevreye gerçekten rahatsızlık veren insanların uyarılması gerektiğini anlatmaya çalıştık.”

  Güvenlik görevlisinden “Bayan olmasanız kolunuzdan tuttuğum gibi tekme tokat dışarı atardım” yanıtını aldıklarını aktaran kadın şöyle devam etti: “Biz de kadın olduğumuz için yapılması gerektiğini düşündüğü uygulamadan imtina etmemesini söyledik. Şefi olduğunu söyleyen kişiyi çağırdı. Aynı şekilde sahilin belediyeye ait olduğunu ve sahilde içki içmenin yasak olduğunu söyledi. Biz de böyle bir yasağın hukuki olmadığını, plajın herkese ait olduğunu söyledik.”

   

  ‘Alkol promili ölçümü yapıldı’

  Zonguldak1
  Bunun üzerine görevlilerin polisi aradığını ve haklarında ‘çevreyi rahatsız etmekten ihbar olduğu gerekçesiyle’ önce muayeneye ve karakola götürüldüklerini anlattı: “Orada alkol promili ölçümü yapıldı. Arkadaşımda sıfır, bende elli promil alkol ölçümlendi. İkimize de ‘alkol almaktan’ değil çevreye rahatsızlık vermek gerekçesiyle 109 TL idari para cezası kesildi ve bunu imzalamaya zorlandık. Cezaya itiraz ettik, imzadan imtina ederek karakoldan ayrıldık.”

  S.Ç. maruz kaldıkları muamelenin kabul edilemeyeceğini, sorumlular hakkında hukuki başvurularda bulunacağını belirtti. ZONGULDAK


  Yorumlar  İlgili Haberler