• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Putin: Kürt halkıyla ilişkilerimizi geliştireceğiz
  Putin: Kürt halkıyla ilişkilerimizi geliştireceğiz
  14 Aralık 2017 16:22
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Vladimir her yıl sonu düzenlediği büyük basın toplantısını bugün yaptı. Putin 3 saat 45 dakikalık toplantıda 2018’deki devlet başkanlığı seçimi, Ukrayna meselesi, ABD ile ilişkiler ve Suriye krizinden IKBY’deki bağımsızlık referandumuna kadar geniş bir yelpazede gelen soruları yanıtladı.

   

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün yüzlerce gazetecinin takip ettiği yıl sonu basın toplantısını düzenledi. Putin basın toplantısında 54 gazeteciden 73 soru aldı, iç ve dış politikaya ilişkin farklı soruları cevapladı.

   

  Rûdaw muhabirinin “Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerinizi sürdürecek misiniz?” sorusunu yanıtlayan Putin, “Her şey gerginlikten uzak, anayasa ve Irak’ın egemenliği çerçevesinde yapılmalı. Kürdistan Bölgesi liderliği özellikle bunun üzerinde çalıştı” ifadelerini kullandı.

   

  Rosneft gibi Rus şirketlerin Irak’ta ve özelikle Kürdistan Bölgesi’nde faaliyet gösterdiğini hatırlatan Putin, “Bu Irak, Kürdistan Bölgesi ve Rusya’nın ekonomik çıkarınadır” dedi.

   

  “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin geleceği konusunda, yasalar çerçevesinde hareket edilmeli ve Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli” ifadelerini kullanan Putin “Bakın neler yaşandı, bağımsızlık referandumu gerçekleştirildi, daha sonra Kürdistan Bölgesi Hükümeti bağımsızlık kararının uygulanmasını dondurdu. Bu bizim kararımız değildi, sizin kararınız. Bağımsızlığın uygulanması kararı halen geçerli. Bizim tavrımız nasıl olmalı? Tavrımız her konuda gerginlikten uzak, anayasa ve Irak’ın toprak egemenliği çerçevesinde olmalı. Kürdistan Bölgesi liderliği özellikle bunun üzerinde çalıştı.” dedi.

   

  “Kürtlerle ilişkilerimizi geliştireceğiz”

   

  Putin şöyle devam etti: “Kürtler ile geleneksel ve tarihi olarak çok iyi ilişkilerimiz var. Bu sorunun karmaşıklığını her yanıyla anlıyorum. Fakat Kürt halkı ile ilişkilerimizi geliştirmemize hiçbir şeyin engel olmadığına inanıyoruz. İlişkilerimizi geliştireceğiz.”

   

  Kaynak: Sputnik


  Yorumlar  İlgili Haberler