• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  ROBOSKİ VE BAŞBAKAN’IN ACİZLİĞİ

  Roboski katliamı ve ardından geçen yaklaşık 5 ay içinde alınan tavırlar, gelişen yaklaşımlar devlet – hükumetin bir kez daha bütün maskelerini indirmesine yol açtı. Şimdi TC, hükumetiyle, ordusuyla her zamankinden daha çıplak ve kamuoyu yine ayırdına varıyor ki, epeydir hükumetin ‘sivilleşme’ olarak topluma empoze etmeye çalıştığı süreç aslında iktidar blokunda yeni bir rol dağılımından, iktidardan alınan payın yeniden hesaplanmasından başka bir şey degildi.

  Genelkurmay ile hükumetin halklara karşı geleneksel dayanışması ve işbirliği belki de her zamankinden daha pürüzsuz sürüyor. Birbirlerine ihtiyaclarının o kadar farkındalar ki, Başbakan katliamın hemen ardından Genelkurmay’ına teşekkür ediyor, Genelkurmay da nasılsa en az kendileri kadar militarist Başbakanları bol bol konuştuğu için sessiz kalıp onun ve hükumetinin katliamdaki rolünü geçiştirmeye çalışıp, bir yandan da işlediği insanlık suçundan ‘hata’ kisvesi ile aklanmayı bekliyor. Başbakan sayesinde.

  Roboski katliamına iliskin karartma ve unutturma faaliyetleri AKP sivilleşmesinin, AKP ‘ileri demokrasi’sinin ne menem bir şey olduğunu ortaya koydu.

  Ancak Roboski katliamının devlet – hükumeti deşifre edici etkisi bununla sınırlı kalmadı. Kürt halkının ve demokrasi güçlerinin Roboski katliamının aydınlatılması yönünde sürdürdükleri kampanya bir yandan da Başbakan ve hükumet üyelerinin kimyasını öyle bir bozdu ki, katliamı unutturmak için tutturduklari söylem onların insana bakışını da net olarak gösterdi. İnsan hayatına mutemadiyen fiyat biçen Başbakan artık hicap duymadan, şımarık zengin üslubuyla Kürt halkına hakaret ediyor ve “Tazminatsa tazminat da verdik” diyor. Bu sözleri duyan sadece Kürtler degil Türkiye halklarının tümü böyle konuşan bir siyasetçinin iktidarda oldugu bir ulkede kendilerinin ve sevdiklerinin hayatından endişe duymalı. Nasılsa Hazine AKP’nin elinde. Öldürür, sonra da parasını verir.

  Peki, halkına hakaret edilmesine rağmen AKP’nin Kürt vekilleri, bakanları nasıl sessiz kalıyor, nasıl istifa etmiyor?

  Başbakanın söyledikleri yetmiyorsa, İçişleri Bakanı’nin söyledikleri de mi onlara nasıl bir konumda olduklarını hatırlatmıyor?

  İçişleri Bakanı, hükumetin Kürt halkına yönelik şiddet ve katliam politikasının sözcüsü olarak adeta AKP hükumetinin röntgenini çekiyor ve Roboski katliamının nasil bir zihniyetin ürünü olduğunu net olarak ifade ediyor.

  Onun izan dışı açıklamalarına gülüp geçmek veya öfkelenmek doğru bir tavır olmaz. Onun söylediklerinin satır aralarına dikkat etmek gerekir.

  Çünkü orada AKP’nin siyaseti, TSK’nin işleyişi ayyuka çıkıyor.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları