• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Rojava Devrimi

  Bu pazar, yani 19 Temmuz günü, Rojava Devrimi’nin 4’ncü yıldönümü. Üç yıldır Ortadoğu’da 21’nci yüzyılın en büyük, en anlamlı devrim süreci yaşanıyor. Devrimler çağının kapandığının artık iyiye iyiye iddia edildiği, üzerine teoriler yapıldığı bir dönemde Rojava Devrimi, sadece Türkiye ve Ortadoğu’ya değil tüm dünyaya bir umut ışığı oldu ve bu yüzden de işte Kürt devrimcilerin fedakârca direnişi giderek yoğunlaşan bir enternasyonalist dayanışma ile bu devrimi tarihin en vahşice saldırılarına karşı üç yıldır ayakta tutuyor.

  Rojava Devrimi büyük özgünlükler, derin gelecek vizyonları içeren bir siyasi gelişme olarak daha şimdiden tarihe geçti. Bu özgünlük ve vizyon bu devrime özel bir anlam kazandırmaktadır.

  Bu yazıda birkaç madde ile bu devrimin bazı özgünlüklerine ve vizyonuna değinmek istiyorum.

  Rojava Devrimi, Ortadoğu’da emperyal güçlerin ve onların işbirlikçilerinin hasaplarını terse çevirerek bir barış devrimi niteliği kazanmıştır. Böl ve yönet politikalarının, suni sınırlarla ekilmiş düşmanlık tohumlarının, yine suni ulus devletlerin, mezhepçi ve etnik kışkırtmaların sürekli bir savaş alanına dönüştürdüğü Ortadoğu’da halkların barış ve kardeşleşme projesi olarak konfederalizmi ve demokratik özerkliği bir alternatif olarak ortaya koymuş, olabilirliğini göstermiştir. Ulus devlet fikrini aşarken, sınırları geçersiz kılmış, etnik ve mezhepsel ayrımları çoğulculuk ekseninde bir zenginliğe dönüştürmüştür.

  Rojava Devrimi, Ortadoğu’da despotik rejimlerin esenliğine ve sömürünün katmerlisine hizmet eden din referanslı eril iktidarların karşısına bir kadın devrimi olarak çıkıp, özgürleşmenin yolunu açmış, teokratik iktidarlarla çevrili bir coğrafyada özgürlükçü bir laikliği mümkün kılmıştır.

  Yine Rojava Devrimi, ulus devletlerin donmuş, tekçi anayasalarının baskıcı kullanımının karşısına toplumsal sözleşme fikrini koyarak, yasaları topluma iade etmiş ve yurttaşları egemen kılan bir siyasi vizyonu Ortadoğu’da haklara işaret etmiştir.

  Ve yine Rojava Devrimi, etnik milliyetçiliği ve mezhepsel ve dinsel farklığı bir dezavantaj olmaktan çıkarıp, bunlardan demokrasi ve özyönetimi güçlendiren kaynaklar üretmiştir.

  Rojava Devrimi, özsavunmanın imkânlarını ve potansiyelini ortaya koyarak, iktidarın ve egemen sınıfın emrindeki ordu kavramını tartışmaya açmıştır.

  Bunlar Rojava Devrimi’nin önemli kazanımlarıdır. Devrim süreci geliştikçe, devrim serpildikçe durmaksızın yeni imkânlar üretmektedir. Bu üretici toplumsal devrimi korumalıyız.

  Rojava Devrimi bir kez daha kutlu olsun.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları