• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Rojava ile dayanışmanın önemi

  Rojava Devrimi, Ortadoğu’daki bütün güç odaklarının ezberini bozmuş durumda. Özerklik, özsavunma, eşitlik, demokrasi gibi kavramları yönetim tarzı haline getirebilmiş olması, içerdiği siyasi ve iktisadi potansiyeller ve perspektifler ve de Suriye’deki çatışmalı yarılmanın ortasında bir üçüncü yol inşası ile oluşturduğu siyasi imkan Rojava devriminin ve Rojava’nın statükocu güçler ve emperyalizmin hedefi haline gelmesine yol açmış, Rojava karşısında ezberi bozulanlar epeydir sakladıkları gizli hesaplarını açığa vurmaya, böylelikle eteklerindeki taşları dökmeye başlamıştır.

  Türkiye devlet-hükümeti ise Rojava imkanının karşısında resmen paniğe kapılmış ve yine bu imkanın korkuttuğu güçlerle işbirliği halinde Rojava’yı izole etme cihetine gitmiş, duvar inşası ile tecrit politikasını uygulamaya geçirirken, destek verdiği çeteler ile de Rojava’da güven ve istikrarı sabote etme yolunu denemiştir.

  Maalesef Rojava’yı izole etme faaliyetlerine Rojava devriminin oluşturduğu alternatiften rahatsız olan KDP ve Irak Kürdistan Özerk Devleti Başkanı Mesud Barzani de destek vermiştir.

  Erdoğan ve Barzani’nin Diyarbakır (Amed) buluşmasının altında yatan nedenlerden biri, dahası en önemli nedenlerden biri de Rojava Devrimi’nin Ortadoğu halklarına sunduğu imkan ve verdiği umuttan korkuya kapılınmış olmasıdır.

  Şimdi statükocu güçler bu umudu boğmak, Ortadoğu’da halkları alternatifsiz bırakmak için kapalı kapılar ardında taktikler belirliyor, stratejiler saptıyor.

  Ama bir yandan da Rojava devrimi ile dayanışma, halkların dayanışması büyüyor, yayılıyor. Geçen pazar Kadıköy Meydanı’nda BDP ve HDP’nin çağrısıyla binler toplandı ve halkların Rojava devrimi konusundaki kararlılığını duyurdu.

  Rojava devrimi ile başından beri dayanışma ve iletişim halinde olan BDP, bu devrime müdahalenin çözüm süreci önünde engel olacağını açıkça ifade ediyor.

  Halklar ise Rojava halkına düşmanlığın kendilerine yönelik bir tavır olarak kabul edileceğini dile getiriyor.

  Bu da statükocu güçlerin kolay kolay göze alabilecekleri bir durum değil.

  Yani halklar geçen pazar Kadıköy Meydanı’nda, Ortadoğu’da Kürtler’in özgürleşmesinden ve kendi denetimleri dışında statü elde etmesinden rahatsız olan ve hesapları şaşıran güç odaklarının kapalı kapılar ardındaki oyunlarını nasıl bozacağını bir kez daha göstermiş oldu.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları