• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Rusya’dan Kerkük’e diyalog çağrısı
  Rusya’dan Kerkük’e diyalog çağrısı
  16 Ekim 2017 14:23
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov Irak ordusunun Kerkük operasyonuna ilişkin bir açıklama yaparak, Irak ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki tüm sorunların barışçı yollardan çözülmesi ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini söyledi.

  Irak ordusunun Kerkük operasyonuna ilişkin bir açıklamada Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan geldi.

  Peskov, Irak ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki tüm sorunların barışçı yollardan çözülmesi ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini dile getirdi. Basının “Rusya’nın Kerkük’teki durum için arabuluculuk yapıp yapmayacağı” sorusunu yanıtlayan Peskov, “Moskova, Bağdat ile iyi ilişkileri destekliyor. Irak ile önemli bir ticaret hacmine sahibiz. Bunun yanı sıra Iraklı Kürtlerle de tarihsel olarak sıcak ve dostane ilişkilerimiz var. Rusya, hem Irak’la hem de IKBY ile olan ilişkilerini önemsiyor” diye konuştu.

  Rusya’nın Bağdat ve Kürtler arasındaki tüm sorunların Irak’ın toprak bütünlüğü esas alınarak diplomatik araçlarla ve barışçıl yollardan çözülmesinden yana olduğunu kaydeden Peskov, Kürtlerin meşru haklarına ve çıkarlarına saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.


  Yorumlar  İlgili Haberler