• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Rüya değil gerçek

  Rüya bu ya, 1998’in sonlarıydı. Rüyamda kendimi gördüm. Zaten husursuz uyumuştum. Geç saatlere kadar haberleri takip ediyordum epeydir. Yattıktan sonra da uzun süre gözüme uyku girmiyordu.

  Bir yolda yürüyormuşum. Herkes sessiz. Başlarını önlerine eğmişler. Aralarında tanıdığım çok kişi var. Dostlarıma, akrabalarıma rastlıyorum. Benimle göz göze gelmek istemiyorlar. Tedirgin oluyorum.

  Sonra aniden Kürt Halk Önderi’ni görüyorum. Esir alınmış. Ona ulaşmak istiyorum. Bana bakıyor. “Ne oldu Başkanım?” diyorum. “Görüyorsun” diye cevap veriyor bana. Kimse ona bakmıyor. Herkes sessizliğini sürdürüyor. Derin bir yasta gibiler. Sonra ben aninden iki elimle zafer işareti yapıp slogan atmaya başlıyorum. Ve herkes hareketleniyor.

  Rüyaydı bu tabii. Böyle olmadı. Her Kürt, 15 Şubat Uluslararası Komplosu’nun hemen ardından benim rüyamda hissettiğim gibi hissetmiş olmalı ki, herkes bireysel inisiyatifini koydu, hareket dağılmadı ve Önderini sahiplendi.

  Kürtler’in bilge önderi, bu 16 yıl boyunca gösterdiği dik duruşu, yenilmez iradesi, geliştirdiği tezler ve siyasi çözümlemelerle sadece Türkiye ve Kürdistan’da değil bütün Ortadoğu’da büyük açılımlar sağlarken, hareketi gelişti ve bütün manipülasyon ve anti-propagandalara rağmen dünyada büyük bir saygınlık kazandı.

  Bir halk külleriyle doğdu ve büyük bir toplumsal devrim gerçekleştirdi.

  Bugün Bölge’de ve dünyada Kürtlersiz bir gelecek düşünülemiyor.

  Önder, masada devlet ile müzakere ediyor.

  Ve 21’inci yüzyılın Kürt yüzyılı olacağı saptamasının doğruluğu her geçen gün ortaya çıkıyor.

  Bütün bunları geçen pazar günü İstanbul’da, Saraçhane’de 15 Şubat Uluslararası Komplosu’nu kınamak için toplandığımızda bir kez daha düşündüm.

  Bir yıl önce bir grup aydın Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için bir kampanya başlattık. Bu kampanyanın başlatıcılarından ve ilk imzacılarından olmak benim için büyük bir gurur vesilesidir.

  Bir yılda imza sayısı 10 milyonu geçti. Ve Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu makamına teslim edildi.

  Pazar günü Saraçhane’de gençlere, çocuklara baktım.

  Onlar daha özgür günlerde büyüyecek.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları