• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Sana savaş yaptırmayacağız

  Seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin önde gelen isimlerinin HDP’ye yönelik başlattığı karalama kampanyası ve seçim günü yaklaştıkça artan, çok sayıda HDP’linin hayatını kaybetmesine yol açan saldırılar, bombalanan parti binaları ve seçim büroları ve nihayet yüzbinlerce kişinin arasında, miting alanında patlatılan bombalar aslında bugün olanları önceden haber verir gibiydi. AKP, önüne öncelikli görev olarak HDP’nin baraj altı kalmasını koymuş, seçimi başkanlık sisteminin referandumu haline getirmişti ve HDP’nin ‘Seni Başkan Yaptırmayacağız’ söyleminin geniş kesimlerce sahiplenilmesi kabullenebilecekleri bir şey değildi.

  Yine de Türkiye Halkları seçim sonuçlarının açıklandığı gece umutlanmıştı. AKP’nin tek başına iktidar olamamayı ve başkanlık sistemi hayalinin suya düşmesini kabullenip kendisine çeki düzen vereceği düşünülmüştü. Ama olmadı. Hemen seçimin ertesinde ağızlarından kaçırdıkları ‘Halk kaosu seçti’ söylemlerinin gereğini yapmaya başladılar. Kürdistan’daki yeni jitemleri’ni harekete geçirdiler ve katliam başlattılar. Buna rağmen Kürt halkı ve dostları provoke olmadılar ve barış iradesini ortaya koydular. İstediği kaos ortamını başlatamamanın öfkesi AKP’yi sardı. Hükümet kurma çalışmalarında ayak sürüyen ve erken seçime yönelen AKP, bu kez HDP’yi kriminalize etmeye yönelik provokasyonlarını artırdı. Bir yandan da AKP, çözüm süreci fikrinden tamamiyle uzaklaşırken Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın İmralı Hayeti ile görüşmesini de engelleyerek, Öcalan’a yönelik tecriti son aşamasına getirdi.

  Yine de bütün bunlar AKP’nin arzu ettiği kaos ortamını sağlayamadı ona. Halklar 7 Haziran seçimin sağladığı moral üstünlükle barış iradelerini her ortamda hissetiriyordu. Bu defa AKP hükümeti sık sık ihlal ettiği çatışmasızlık sürecine yöneldi ve Kandil’e tehditler savurmaya başladı. Tam da IŞİD ile işbirliğinin belgelerinin ABD’nin eline geçtiği dönemde AKP hükümeti Suruç katliamından bile parsa toplama çabası içinde sınırdaki IŞİD’le bir çatışmayı fırsat bilerek ABD’nin ültimatomuyla IŞID’e karşı operasyon yapma perdesini açtı. Fakat bu perdenin ardında asıl gizli ajandası saklıydı AKP’nin ve PKK’nin gerilla alanlarına saldırısına paralel olarak Türkiye içinde de Kürtler’e, sosyalistlere ve demokrasi güçlerine karşı darbe dönemlerinin tutuklama kampanyasını başlattı.

  Evet, birkaç gündür Türkiye, yetkileri halk tarafından seçimlerde elinden alınmış bir hükümetin rövanşistliği  ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişisel hırsı sonucu hızla bir içsavaşa sürüklenmek isteniyor. Tam da bu nedenle, saldırıların ‘kişisel olması’ sebebiyle, halklarımızın her zamankinden daha fazla barış iradesiyle ortaya çıkması gerekmektedir. Çünkü AKP’nin hedefine ulaşamayacağı açıktır. Toplum AKP’nin amacını net olarak görmüş, bir şekilde, bir kez daha ama bu defa daha da güçlü olarak ona ‘dur’ diyecektir. Bu saldırılar AKP için sonun başlangıcıdır.

  O zamana kadar birbirimizi bu ateşten korumak için elimizden geleni yapacağız.

  Pazar günü Barış Bloku’unun yasaklanan yürüyüşüyle ilgili olarak Aksaray’da yapacağı basın açıklamasına giderken işte bunları düşünüyordum.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları