• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Savaş Talanı ve Rant Yalanı

  Kürtleri toprağından kopartma stratejisi için psikolojik savaş aygıtları devrededir. Asıl amaçlanan ideolojik cihatçı kemerini oluşturup, bölgede uzun süredir hazırlanan işbirlikçi yapılara alan açmak ve palazlandırılan işbirlikçi sermaye eli ile bölgeyi kuşatarak rant cenderesinde boğmaktır .

  Hedef sosyal-siyasal-ekonomik-kültürel olarak Kürtlerin bir arada olma zeminini kalıcı olarak ortadan kaldırmaktır. Toprağına yabancılaştırıp kaçırtmaktır, iradesini teslim almaktır.

  Bir arada olmaktan kaynaklı demografik avantajların sağladığı kimliksel siyasi taleplerin ”statü-meşruluk-temsil” oluşturan faktörleri ortadan kaldırıp yok etmektir.

  Bu yeni bir Kürt tehcir girişimidir. 90’lı yıllarda 5 bin köy yakılıp, yıkıldı. 3,5 milyon insan metropollere savruldu, sürüldü, son süreçte buna  500 bin Kürt daha eklendi. Politik göçertmelerle ruhsal düşünsel kırılma yaratarak psikolojik korku ile sürgünde eritme planı yeniden devrededir.

  Tüm dünyanın hem fikir olduğu gibi rejimin yürüttüğü bu savaş, ülke ve bölge halkları yararına yürütülen bir savaş değildir. Kişisel, ekonomik ve siyasal ihtiraslar savaşıdır. Kirli sermaye talanı için bölgede halklar kırıma uğruyor, Türk ve Kürt çocukları da bu kirli sermaye için ölüyor.

  DAİŞ’in savaş ganimeti, petrol ve tarihi eser kaçakçılığından elde ettiği paranın transfer edildiği güzergah net ortadadır. Yine İran’a uygulanan ambargonun delinmesi ve Zarrab-Babek’in 200 milyar doların rotası yine aynı yere çıkmakta.

  İnsan ticareti, silah ve tarihi eser kaçakçılığı, organ mafyasının cirit attığı yer de bellidir. Şehir rantlarının yeniden dağıtımı ile yandaşlar için yaratılan para ile birlikte 800 milyar dolarlık kirli paranın dolaşımda olduğu mekanda sabittir. Kitleleri uyutmanın en etkili yöntemi savaş çıkartmak, düşman yaratmak, inançsal bölünmeler üzerinden provokasyonlar geliştirmektir, asıl amacını gizlemektir.

  Bu derin ganimet savaşı için silahlı unsurlar ve paramiliter güçler devreye sokulmuştur. Yeni sömürge taktiği ile vakumlanan paralar yüzünden çok ciddi krizlerle kendine tabi kılma stratejileri devrededir. Örneğin, Kuzey Irak Kürt Bölgesi’nin bugünkü durumu iyi bir örnektir.

  Tarih yaşamla doğrulanıyor, azınlıkların talanı için tertiplenenler ortadadır. ( ”6-7 Eylül bir Özel Harp işidir. Muhteşem bir örgütlenmeydi. Amacına da ulaştı.” Bu sözleri Sabri Yirmibeşoğlu-Özel Harpçi General-MGK eski genel sekreteri itiraf ediyor)

  AKP rejimi milli burjuvazisini azınlıkların savaş talanı sermayesi ile oluşturmuş bir zihniyetin yeniden hortlatılan ruhudur yürütülen politikalar bu doğrultudadır.

  Pişmanlıklar alışkanlıklara dönüşürse toplumda vahim bir parçalanma kaçınılmazdır. Ülke üstünde AKP tarafından çok derinlikli bir ameliyat yapılıyor, dünyada hızla teşhir olan bir rejimin varlığı söz konusu.

  İyi bilinmelidir; Kürtlerin kökü topraklarının derinliklerinde saklıdır. Mücadelelerinin özü Mehmet Tunç-Pakize Nayır-Seve Demir’in ölümüne kararlılığındadır, Tahir Elçi’nin dört ayaklı minare dibindeki tarihine, toprağına akıttığı tertemiz kanındadır.

  İdeolojik cihat savaşı safsataları örtemeyecektir gerçekleri. Manevi duygusallık istim üstünde ruhunu, bilincini olgunlaştıran, politizeleşerek özgürleşen bir gençlik var yanı başımızda.

  Özcesi; insanlığın evrensel değerleri ile çelişen, çatışma ve nefreti körükleyen, küresel etkisi olan derin  işlere bulaşan bu rejimin ayakta kalması çok  zordur. Uluslararası camiadan gelen çok güçlü sinyaller bize gösteriyor artık, bu zihniyetin ayakta kalması olası görünmüyor.

  Toplumun geleceği için karar verme zamanı; ya rejimle kaos ya da Kürtlerle özgürlük.!

   

  “Kargalarla yarenlik eden güvercinin tüyleri beyaz kalır, ama kalbi kararır.” Alman Atasözü


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları