• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Savaşı bu sesler bitirecek

   

  Kürtler bütün bir Cumhuriyet tarihi boyunca büyük acılar çektiler. Özellikle son 30 yılda olanlar şimdi bir bir ortaya çıktığında bilmeyenleri dehşete düşürüyor, kamu vicdanını ağır biçimde yaralıyor. Özellikle Ergenekon soruşturması boyunca, Batı’da da ve hükümetin o zamanki tavrından destek alarak ana akım medyada da Kürtler’e 90’lı yıllarda uygulanan şiddetin boyutları ve bu şiddetin uygulayıcıları geniş yer buldu. Ama sonra yine bu olaylar hasıraltı edilmeye başlandı, davalar düştü ve hatta bazı failler aklandı, terfi ettirildi.

  Zaten, devlet, hükümet ve medya için ne gamdı. Bir süredir 90’ların savaş konsepti belki de ağırlaşmış olarak Kürt meselesinde yine devrede. Çatışma sürecinin yeniden başlamasıyla birlikte Kürtler’in insan hakları yine rafa kalktı. Zaten çözüm süreci de Cumhurbaşkanı’nın deyimiyle “buzdolabındaydı”.

  Tuhaf olan ya da çok anlaşılır olan, ana akım medya da hükümetin ya da daha doğrusu AKP devletinin savaş konseptine paralel olarak yine 90’ların üslubuna döndü. Ana akım medyanın yandaşı, muhalifi yine savaş propagandasının matbuatı ve ekranı olarak yayın yapıyor.

  Neyse ki bu dönemde özgür medya daha gelişmiş durumda ve bir de üstüne üstlük sosyal medya var.

  Sosyal medya Türkiye’de Gezi sürecinden bu yana toplumsal direniş açısından önemli bir işlev görüyor.  Bu çatışma döneminde de yine aynısı oluyor. İnsanlar, nerede zulüm görüyorsa, oradan sosyal medyaya haberlerini gönderiyorlar.

  Kürtler ve genel olarak bütün Türkiye toplumu, 90’lı yıllarda medyanın teksesliliğinden çok çekti. Dönemin hükümetleri toplumu ana akım medya sayesinde çok yoğun biçimde manipüle etti ve barış sesini, savaş karşıtlığını boğabildi.

  Bugün işte bunu yapamıyorlar. Daha önceki hükümetlerin ve gündelik faşizmin destek devşirdiği asker, polis cenazeleri şimdi savaş karşıtı söylemlerin yükseldiği yerler oluyor.

  Çocuklarını, sevdiklerini kaybeden insanlar cenazelerde hem savaşı, hem savaşın müsebbiplerini, hem de siyasetçilerin hamasi nutuklarını sorguluyorlar.

  En son bir yarbayın, kardeşinin cenazesinde hükümeti sorgulayan feryadı Türkiye’de bir ilk olmuştur.

  Savaşı bitirecek, Türkiye’ye barışı getirecek olan en önemli etkenlerden biri budur.

  Çünkü bu insanlar, yani evlatlarını, kardeşlerini kaybedenler bu savaşın en samimi mağdurlarıdır.

  Onların sesi Ankara’dan sınır boylarına kadar ulaşıyor. Ana akım medya ne kadar gizlemeye çalışırsa çalışsın.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları