• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Savaşlar ve Göçler

  Savaşlardan kaynaklı göç yaşanmaya devam ediyor. Dünyanın bir çok bölgesinde zorunlu olmak üzere yaşanan  göçler vardır. Ekonomik olarak değil, savaştan dolayı başka başka bölgelere yaşamak için gidilmeye çalışılıyor. Göç eden insanlar, savaştan kaçıp yaşam güveni olan yerleri tercih etmektedir.

  İnsanın nereden nereye doğru gelip gittiği ve  yayılıp dağılmaya  başladığı  süreç çok eskilere dayanmaktadır, binlerce yıl öncesiyle ilgilidir. 

  İnsana dair olan herşey sadece yaşadığı çevreye uymak değildir. Çevreyi değiştirmek kendisi için daha uygun koşullar üretmek istemektedir. Çünkü kendi evrimini bu sonuç etkilemektedir. Politik siyasal baskılar ve düşüncelerinden ve yazdıklarından dolayı cezaevlerine girme  tehlikeleri sonucu iç ve dış göç de zorunlu göçlerdir.

  Bölge/lerde yaşamak için şartlar ortadan kalkıyorsa , savaş araçları silahlar, tanklar, toplar, bombalar kullanılıyorsa, ya da değişen koşullara uyulmaya çalıştırılıyorsa göç etmek , uzaklaşmak ve başka alanlara gitmek çare olarak görülmektedir.

  Yaşadığı alanda göç eden insan, kendini savunma  aracı olarak dayatılanlara uymayı kabul etmediği için tavır alıştır. Göç  bazen tek kişilik  savunma yoludur, bazen de kollektif  grup örgütlenmesidir.

  Nereye  gideceği, kime sığınacağı bazen dayanışma ve grup aklıyla gerçekleşir. Bazen de hiç bir olanak yaratılmadan bağlantı kurulmadan düşülen yoldur.

  Çok sayıda insan kendini kurtarmak yakın tanıdıklarının yanlarına gitmek istiyor. Kimi çok uzak ülkelere kaçıyor.

  19 yy da itibaren ele alırsak, Avrupa’dan da dünyanın değişik ülkelerine zorunlu göçler oldu.Kıtalar arası göç haraketi dalga dalga yayıldı.20 yy başlarında göç edenlerin sayısında artış imparatorlukların dağılmasından kaynaklıdır. Birinci dünya savaşı’nda Ermeniler ve Süryaniler hem soykırıma uğradı hemde göç yollarına düştüler. İkinci dünya savaşında göçler daha da artmıştır.

  Sosyal ve siyasal dönüşümler sonucu bağımsızlığını kazanan ülkelerde de göç patlaması oldu. Fransa’nın Vietnamı kaybetmesi sonucu 1.8 milyon kişi Fransa’ya geldi. Cezayir bağımsızlığını kazandı 800 bin Cezayirli Fransa’ya geldi. Gelenler Fransa’nın saflarında bağımsızlık isteyenlere karşı savaşanlardı.

  Hollanda’nın sömürgesi, Endonazya’nın bağımsızlığı kazanması sonucu 330 bin kişi Hollanda’ya geliyor.

  Almanya’da Hitler iktidara geldikten sonra, büyük bir göç dalgası başladı. Yahudi göçü; Nazilerin kendilerine yönelik artan saldırganlığı karşısında göç yoluna düşmüşlerdir. Yahudiler 80 ülkeye dağıldılar. En fazla ABD ve onu  Arjantin ve İngiltere  izledi.

  Nazilerden kaçan  çok sayıda bilim insanı Türkiye’ye gelerek üniversitelerin gelişmesinde önemli katgılar sundular.

  İkinci dünya savaşında başka ülkelerde Nazi Almanya’sının esirleri ABD’de 3.7 milyon, İngiltere’nin elinde 2.3 milyon, SSCB’nin elinde  ise 1.8 milyon Alman esir vardı.

  İkinci dünya savası boyunca 1939-45 arası 60 milyon insan dolaylı ya da  dolaysız zorunlu göçün bir parçası olmuştu. 8 mayıs 1945’de savaç bitti ama savaşın göçleri sürdü.

  Avusturya’ya akın eden eden mülteci göçü.

  1956 Macarlar 180 bin. 1968 Çekler 160 bin. 1990 Yugoslavlar 115 bin. Suriye’den 2011 de 21 bin insan göç etti. 2015 de 300 bin Suriyeli Avusturya’ya giriş yaptı ama büyük bölümü Almanya’ya geçiş yaptı.

  Faşist askeri darbeler sonucu ülkelerini terk etmek zorunda kalan politik göç dalgası oldu. Şili, Arjantin, Uruguay, Türkiye, Yunanistan, İspanya gibi ülkelerden binlerce insan ülkelerini terk ettiler.

  Dinlerin ortaya çıkmasından bu yana  çıkan savaşlardan dolayı 3.5 milyar insan öldürüldüğü tahmin ediliyor. İkinci dünya savaşında 50 milyon insan öldü. 60 milyon insan ise göç yollarına düştü. Halepçe’de kürdlerin üzerine bombalar yağdı, 5 bin kürd öldü, 200 bin Güney Kürdisanlı göç yollarına düştü.  Kuzey Kürdistan’da (1990’larda) köyler yakıldı, bombalandı, sokaklarda insanlar öldürüldü, 17.500 faili belli cinayetler işlendi, 3 milyon insan iç göçü yaşadı. 300 bin insan ise Avrupa ya göç etti. Bugün Kürdistan coğrafyasında yine bombalar, yine şehir boşaltmalar devam ediyor. Cizre, Sur, Silopi’de 100 binden fazla insan iç göçle yakınlarına, tanıdıklarına sığınmak için yollara düştüler.

  Suriye iç savaşı ve göç; Suriye’de 5 yıldır süren bir kirli savaş var. Suriye’nin iç savaşı emperyalist ülkelerden başta Fransa, Almanya vd tarafından başlatılan savaştır. Hatırlarsak Fransa ilk olarak İŞİD’e silah  ve para yardımı yapan ülke oldu.  Beslediği canavarlar gelip ayağına dolandı. Fransa katliamını gerçekleştirdi.

  Suriye bilançosu çok ağır. Şehirler yok edilmiş. Ölü sayısı 250 bini geçmiş durumda. Ülke boşaldıkca boşalıyor. Göç dalgası Akdeniz sularına açılmış.70 bin kişi denizlerde boğuldu. Suriye’de ki iç savaştan dolayı  3 milyon dan fazla insan göç etti.Türkiye, Lüblan, Ürdün, Yunanistan mülteci göçü alan ülkeler oldu. Avusturya’dan Almanya’ya  Suriyeli göç akını bir milyonu geçti. Suriye içinde ise iç göç dalgası var. 21 milyon nüfuslu Suriye’nin yarısı göçlerle karşı karşıya kalarak, yer ve bölge değiştirdi. Suriye her türlü dağılmış durumda. 

  Göçün insanlık tarihinde, yaşamımızın bir parçası olduğunu görüyoruz. Savaşlar oldukca her an hayatımıza girebilecek bir durumla karşı karşıyayız.Gitmeye mecbur bırakılacak kadar zorlayıcı nedenler bulunması, insanın yaşadığı yerden koparılması, başka bir yerde yaşamaya mecbur bırakılması dikkati çekecek kadar çoğalmıştır.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları