• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Seçim ve çatışma

  Teamüller gereği bundan sonra Başbakan Davutoğlu’nun hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı’na iade etmesi, Cumhurbaşkanı’nın da görevi bu kez CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na vermesi gerekiyor.

  Bu arada sahiden Davutoğlu koalisyon görüşmeleri kisvesi altında iyi top çevirdi ve erken seçim kararı alınabilmesi için geçmesi beklenen 45 günlük sürenin büyük bölümünü harcadı. Tabii, bunu da Saray’ın direktifleri doğrultusunda yaptı. Yoksa, Davutoğlu belli ki koalisyonu istiyordu. Bu onun ilk AKP kongresinde genel başkanlık konumunu kaybetmesinin önüne geçecek ve belki de kendisini sahici bir parti genel başkanı olarak hissetmesini sağlayacaktı.

  Siz bu satırları okurken fotoğraf daha da netleşmiş olacak büyük olasılıkla ve daha 7 Haziran gecesi özellikle AKP kanadında beliren erken seçim arzusu uygulamaya geçmiş olacak. Aslında buna “erken seçim” dememek lazım, çünkü bu başta Cumhurbaşkanı olmak üzere AKP cenahının 7 Haziran yenilgisini kabul etmeyerek ve sandıktan çıkan iradeyi kabullenmeyerek seçimlerin tekrarlanmasını dayatması anlamına gelecek, yani bir “yeniden seçim” olacak.

  Bundan sonra iş öncelikle biz barışseverlere düşüyor. Çünkü belli ki bu artık iyice olası olan bu seçim süreci zor geçecek. En azından şimdilik işaretler bu yönde.

  HDP’nin seçim başarısını kişisel alan Cumhurbaşkanı ve barajı geçmesinin felaket olacağı senaryolarını ortaya atan AKP’nin HDP’yi marjinalize etme çabası içine girip hedef göstermeye devam edeceği anlaşılıyor. Bu da süreci provokasyonlara açık hale getirecektir.

  Zaten Türkiye şu anda yoğun bir çatışma döneminden geçiyor. Bu durum seçim sürecinde sürdürülebilir bir durum değildir. Demokrasiye bir şans daha tanımak için bir ateşkes elzemdir.

  Bir kere gidişat o yöndeyse, yani seçim yapılacaksa, bu seçimi bir şansa çevirmek zorundayız.

  Bir barış şansına.

  Seçim eğer olacaksa zaten bir çatışmasızlık dönemini beraberinde getirmelidir, getirecektir.

  Provokasyonlar karşısında nasıl sağlam durulacağının dersini ise HDP 7 Haziran öncesinde defalarca gösterdi zaten.

  Herkese kolay gelsin.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları