• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Seçimde kazanmak

  Seçim gününe iki aydan az bir zaman kalmışken, öyle görünüyor ki İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı mucadelesi de, birçok başka ilçenin belediye başkanlığı yarışı da kıran kırana geçecek ve bu defa “Türkiye’nin en büyük Kürt şehri”nde Kürtler, sosyalistler ve demokrasi güçleri Halkların Demokrasi Partisi çatısı altında eşbaşkanı adayları ve meclis üyesi adayları ile bu seçimlere mühürlerini vuracak gibi.
  Elbette Kürdistan’daki kadar rahat değiliz, kazanıp kazanmama gibi bir sorunsaldan çok oy oranı üzerinden iddiaya tutuşuyor değiliz burada ama gerek Ístanbul adaylarımızın kampanyalarındaki coşku gerekse eşbaşkan adaylarımızın söylemleri umudumuzu büyütüyor.
  Pazartesi akşamı HDP İstanbul Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Sırrı Süreyya Önder bir televizyon kanalında bir kez daha kendisinin ve diğer eşbaşkan adayımız Pınar Aydınlar’ın seçimin ertesi günü o stüdyoya başkan olarak geleceklerini söyledi ve bunların söyleniyor ve halk nezdinde de karşılığını buluyor olması önemli bir gelişme mücadelemiz açısından.
  Ama dediğim gibi bu zorlu bir yarış. Bizim bu yarıştaki en önemli avantajımız her halükârda kaybetmeyecek oluşumuz. Çünkü bizim seçmenimiz düzen partilerinin seçmenlerinden farklı olarak siyasi etkinliği seçimlerde oy vermekten ibaret görme aşamasını čoktan geçmiş, her gün sokakta eylem yapıyor, örgütleniyor ve Kürtler ve HDP seçmenleri için belediyecilik doğrudan demokrasinin inşasında sadece bir saha. Bizler doğrudan demokrasiyi zaten sokaktaki faaliyetlerimizle mahalle mahalle inşa ediyoruz. Meclisler, komisyonlar ile suda genişleyen halkalar gibi özerk bir toplumsal hayatı kuruyoruz. Bu bağlamda seçim akşamı bizim için kampanya, faaliyet ve söylemlerimizin bize ne kadar seçmen kazandırdığını göreceğiz. Ertesi gün yine sokaklarımızda, kentlerimizde özgür kimliklerimizle demokratik özerk kurumlarımızı tesis etme çabası içinde olacağız.
  “Kentimizi de kendimizi de biz yöneteceğiz” derken bunu kast etmiyor muyuz zaten?


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları