• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Seçimler, devlet partileri ve BDP

  30 Mart yerel seçimlerinde oy verme işlemi aynı gün içinde bitse de seçim bir türlü tamamlanamadı. Seçim gününden sonraki bir hafta boyunca birçok il ve ilçede oylar yeniden sayıldı, hâlâ sayılan yerler var, bazı yerlerde bir bazı yerlerde ise birkaç kez başkanlık geceden sabaha değişti, itirazlar yapıldı, bazıları hâlâ ilçe, il seçim kurullarında görüşülüyor, sonuç bekleniyor. Cumhuriyet tarihinde herhalde en fazla şaibe karışmış seçimlerden biri oldu bu, belki de en şaibelisi.

  Seçim, bir demokraside her şey değildir elbet. Oy, demokrasilerde siyasi katılımın sadece bir kısmıdır. Ama adil seçim olmadan da demokrasi olmaz. Türkiye’deki problemli demokrasi geleneği ve serbest seçim kurumu bir kez defa daha ağır bir yara almıştır. Ancak yine bu seçim ortamında belki de insanların oylarına sahip çıkması ve bu yolda oluşturdukları dayanışma nedeniyle umutlanabiliriz.
  Bütün bu seçim sonrası manzarası bir kez daha ortaya şunu koydu ki, Türkiye’deki farklı siyasal görüşler birbirleriyle, Kürt siyaseti ise devletle mücadele ediyor. Ülkenin başka yerlerinde birbirleriyle kıyasıya rekabet ve mücadele içinde olan, ülkedeki kutuplaşmanın taraflarını oluşturan parti ve topluluklar, Kürdistan’da ve Kürtler’in kazanımlarının olduğu başka il ve ilçelerde topyekûn devleti oluşturuyor ve ‘devletin âli menfaatleri’ için Kürtler’in oy ve kazanımlarını gasp etmek için her yöntemi deniyorlar.
  Barış ve Demokrasi Partisi bu seçimlere ‘Özyönetimle Özgür Kimliğe’ şiarı ve demokratik özerklik hedefi ile katıldı ve bu yolda yine büyük bir mesafe aldı. Ama devlet-hükumet ve devlet partileri bu kazanımı engellemek ve gücünü ve etkisini zayıflatmak için ellerinden geleni yapıyorlar. BDP’nin yaptığı itirazlar reddedilirken, diğer partilerinki hemen işleme alınıyor. Özellikle AKP belli yerlere ilişkin olarak aldığı stratejik kararları partilerin aldıkları oy oranına bakmaksızın uygulamaya çalışıyor. Ceylanpınar bu stratejik öneme haiz yerlerden biri. Gerek Rojava’daki otonomi gerekse AKP’nin Suriye’deki çetelerle işbirliği AKP için Ceylanpınar’ın önemini artırdı. Hükümet burada bir El Nusra işbirlikçisini başkanlık koltuğuna oturttu ve Kürtler buna direniyor.
  Ağrı da hükümetin aldığı kararı uyguladığı yerlerden biri. Oylar 15 kez sayıldı. Yırtık oy torbalarına, kayıp oylara rağmen BDP’nin Ağrı’yı aldığı ortada ama bu kentte seçim iptal oldu ve 1 Haziran’da yinelenecek.
  Evet, devlet bir kez daha Kürdistan’da özel seçim stratejisi uyguladı. Ama bu çabalar da Kürtler’in özerklik ve onurlu barış yürüyüşünü durduramayacaktır.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları