• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Seçimler, siyaset ve aday adayları

  olduğunu empoze etmeye çalışsa da devrimciler bunun böyle olmadığını, sokağın da önemli bir siyaset alanı ve mevzii olduğunu çok iyi bilirler. Hele bu devrimci siyaset Kürt Özgürlük Hareketi gibi kitleselleşmiş ve olgunlaşmış bir hareketse bir köydeki komünden dağdaki bir savunma alanına, bir dernekten parlamentoya, birçok alan, hatta hayatın her alanı artık siyaset yapma ve yeni bir toplum inşa etme mevziidir.

  Bizler siyasetin seçim süreçlerinden seçim süreçlerine yapılan  bir yan uğraş olmadığını biliriz. Bunu iyi öğrendik. Ama bu demek değildir ki, mücadelenin belli bir aşamasında parlamenter siyaset ve dolayısıyla seçimler stratejik önem kazanmaz.

  İşte bu Haziran 2015 seçimleri de böyle stratejik bir öneme haiz. Meclis’te güçlü bir HDP temsiliyeti, Türkiye’nin demokratikleşmesi için gereken yasal düzenlemelerin Meclis’teki dayatıcısı ve kolaylaştırıcısı olacak, Türkiye’nin daha da otoriterleşmesinin önüne geçerek müzakere sürecine de ivme kazandıracaktır. Ama yine de çok da abartmamak lazım. HDP barajı geçecek, birçok kamuoyu araştırmasına göre geçti bile. Ancak Kürt Özgürlük Hareketi’nin önde gelen sözcüleri şunda da mutabık ki, HDP baraja takılsa da seçimlere parti olarak katılmakla zaten baraj sınırını kısa ya da orta vadede geçersizleştirecektir. Çünkü HDP’nin olmadığı bir Meclis yasama görevini yerine getirmekte zorlanacak ve baraj indirilip erken seçime gidilecektir. HDP’siz bir Meclis’in artık meşruiyeti olamaz.

  Yine de şunu kabul etmek gerekir ki, HDP milletvekilleri klasik vekil tipolojisine uymasa da, milletvekilliği ayrıcalıklı bir konum, yasalar karşısında önemli bir statüko. Dolayısıyla cazip. Siyasetin bu kadar geniş bir alana yayılmış olduğu bir harekette eğer bu kadar çok aday adayı çıkıyorsa, bunun sebebi biraz da vekilliğin bu cazibesinde yatıyor.

  Aday adayları arasında çok sevdiğim insanlar var. Bazıları ise olmazsa olmaz denilecek şahsiyetler. Ama yine de bu seçim sürecini bir yarış sürecine değil bir emek, bir dayanışma sürecine dönüştürmemiz gerekiyor.

  Hele bu kadar emek yoğun bir harekette özellikle yer seçmek, talep etmek adaba aykırıdır.

  Herkes gibi ben de birkaç hatırlatma yapmak istedim.

  Bundan öte söyleyebileceğim, “Herkese kolay gelsin. Serkeftin.”


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları