• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  “Seçmenler demokrasi ve barıştan yana oy kullanmalılar”
  “Seçmenler demokrasi ve barıştan yana oy kullanmalılar”
  21 Haziran 2018 11:23
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  24 Haziran 2018 seçimlerine dört gün kaldı. Pazar günü Türkiye seçmeni tarihi bir dönemeçte demokrasi ile otoriteryanizm arasında seçimini yapacak. Bütün bu süreç boyunca iktidar partisi, kampanyalarında devletin bütün imkânlarını kullandı. Devletin resmi televizyonu iktidarın propaganda makinesi gibi çalıştı. Halkın Nabzı, bağımsız bir gazete olarak bu kritik süreçte de ağırlığını demokrasi güçlerine verdi ve muhaliflerin seçim çalışmalarını haberleştirdi. Bu hafta da Halkın Nabzı gazetesi genel yayın yönetmeni ve HDP 1. Bölge Milletvekili adayı İshak Karakaş ve HDP 3. Bölge Milletvekili Adayı Ali Kenanoğlu’na sorularımızı yönelttik:

  Sorularımız:

  Soru 1: Seçim gününe 4 gün kala seçmenlerinize ve Türkiye toplumuna nasıl bir mesaj vereceksiniz?

  Soru 2: Seçim sonuçlarına ilişkin öngörü ve dilekleriniz nedir?

  Soru 3: Seçimlere halkın yüksek katılımını sağlamak için parti olarak ne gibi hazırlıklar yaptınız?

  Soru 4: Seçmenlerin oylarının sonuçlara yansıması için görevli, müşahit örgütlenmeniz ne durumda? Bu konuda bir çağrınız olacak mı?

  Soru 5: Bu seçim Türkiye için ne ifade ediyor ve seçmen ve muhalefet partileri baraj faktörünü ortadan kaldırmak için ne yapmalı?

  İshak Karakaş(HDP – İstanbul 1. Bölge Adayı):

  Soru 1(Cevap): Seçmenlerimiz kısa da olsa çok yoğun geçen bu kampanya döneminde hep yanımızdaydı. En zor koşullarda, zaman zaman risk alarak, coşkularından ve enerjilerinden bir şey kaybetmeden standları, meydanları doldurdular. İktidarın bütün provokasyon çabalarına rağmen barışçıl bir kampanya yapabilmemizi sağladılar. Seçim günü de sandıkların başında oylarına sahip çıkacaklardır. Türkiye toplumuna ise şunu söyleyebilirim: Bu seçimlerin sonucu sadece bizim değil, çocuklarımızın, torunlarımızın da nasıl bir ülkede yaşayacağını belirleyecek. Ona göre davranıp demokrasi ve barıştan yana oy kullanmalılar. Ve barış içinde bir seçim günü geçirmemiz için çaba sarf etmeli ama oylarına da sahip çıkmalılar.

  Soru 2(Cevap): Ben bir HDP Milletvekili Adayı olarak elbette partimin ve cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş’ın bir seçim zaferi elde etmesini diliyorum. Öngörüm, Cumhur İttifakı’nın parlamentoda azınlığa düşeceği yönündedir. Cumhurbaşkanlığı seçimi ise ikinci tura kalacaktır. Muhalefet ikinci turda stratejik davranmalı ve tek adam rejimine son verecek şekilde oy kullanmalıdır.

  Soru 3(Cevap): Özellikle sandıkların birleştirildiği yerlerde partimiz otobüs seferleriyle seçmenlerimizi oy kullanmaya güvenli bir şekilde götürmek için organize oldu. Mevsimlik işçiler, öğrenciler ise seçmen kayıtlarının olduğu yerlere yine otobüslerle ücretsiz olarak taşınacak.

  Soru 4(Cevap): Bu konuda partimiz çok çalıştı. Ama hiçbir zaman bu müşahit çalışması istediğimiz gibi olmuyor. Yani hep açık oluyor. Yine de iyi hazırlandı müşahitlerimiz. Elbette bir mesajım da olacak. Her yurttaşımız seçim günü sadece oy kullanmakla yetinmemeli, oyuna sahip çıkmak için takipçi olmalı, sandık başına gitmeli, müşahit arkadaşlara destek vermelidir.

  Soru 5(Cevap): Yukarıda da söylediğim gibi bu seçim bundan sonra Türkiye’de tek adam rejimi mi olacak, yoksa parlamenter rejim mi, faşizm mi ülkede siyasi sistem olacak demokrasi mi, demokrasinin temel ilkesi güçler ayrılığı yeniden tesis mi olacak, yoksa tümüyle terk mi edilecek, bunları belirleyecek. Bu yüzden muhalefet partileri stratejik davranmalı ve HDP’nin barajı geçmesi için stratejik oy vermeli. Ancak HDP’nin barajı geçmesi durumunda AKP azınlığa düşüyor. Biz elbette HDP seçmenine güveniyoruz ama bu şansı da riske etmek istemiyoruz.

  afiş

  Ali Kenanoğlu(HDP – İstanbul 3. Bölge Adayı):

  Soru 1(Cevap): 24 Haziran Türkiye halkları açısından dönüm noktasıdır. 16 yıllık boş vaatler iktidarı ile son üç yılın zulüm ittifakına artık son verme vaktidir. Artık sayılı günler kalmıştır, önce sandıklara oy vermeye gideceğiz akşam da sandıklarımıza ve irademize sahip çıkacağız ve mutlaka kazanacağız.

  Soru 2(Cevap): Seçimlerin kilit partisi de anahtar partisi de HDP’dir. 24 Haziran seçimlerinde tek baraj sorunu yaşayan ve AKP iktidarının hedefe koyduğu parti HDP’dir. Geleceğini düşünen vicdanlı halkımızın HDP’yi sahiplenmesiyle birlikte barajları aşacağız ve muhalefet kanadı olarak parlamento çoğunluğunu elde edeceğiz, Cumhurbaşkanlığı seçimi de ikinci tura kalacaktır. Parlemanto çoğunluğunun muhalefet kanadında olması ikinci turda kesinlikle muhalefetin adayının 8 Temmuz’daki seçimleri kazanmasına yol açacaktır. Çünkü bu ülkede en az %5 seçmen istikrara oy vermektedir.

  Soru 3(Cevap): İlk önce bu seçime katılımın halkımız açısından ne denli önemli olduğunu anlatıp halkın bu konudaki motivasyonunu sağlamaya çalışıyoruz. Oy kullanmak istediği halde başka yerlerde seçmen olan ve hareketli seçmen olarak tanımladığımız seçmenin sandığına ulaşması konusunda özel çalışma yapıyoruz. Bu amaçla otobüs firmalarıyla anlaşmalar yapıp imkanı olmayanların taşınmasını da sağlıyoruz.

  Soru 4(Cevap): Seçimlerde halkımızın iradesinin öncelikle sandıklara yansıması sonra da sandıklardan tam olarak çıkması konusunda da özel çalışma yapıyoruz. Şimdi de sandık görevlilerin eksik olduğu yerlerde müşeahit çalışması yürütüyoruz. Halkımızın da 24 haziran günü sandık görevlisi ya da müşeahit olup olmadıklarına bakmaksızın okul önlerinden, sandıkların etraflarından ayrılmamalarını talep ediyoruz.

  Soru 5(Cevap): Halkın kin ve nefret tohumlarıyla karşı karşıya getirilmesinin biteceği, içte ve dışta gerilim, savaş politikalarının son bulacağı ve huzurlu bir toplumla ekonomik rahatlamanın da yaşanacağı bir tarih olacaktır. Bu nedenle HDP’ye yönelik uygulanan özel baskı ve yok sayma politikasına halkımızın son vermesini bekliyorum. Geleceğimizi ortak vatanda demokratik bir Cumhuriyette birlikte öreceğiz.

  147


  Yorumlar  İlgili Haberler