• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Şengal ve özerklik

  Şengal IŞİD tarafından işgal edildiğinde HPG gerillalarının kentteki Ezidî halkının kurtarmak için yaptığı büyük operasyon uzun süredir tüm dünyada hayranlıkla anılıyor. 21’nci yüzyılda insanın insan için yaptığı en büyük kahramanlık olarak tarihe geçti bu kurtarma harekatı ve benzerine sahiden de dünya tarihinde de az rastlanır.

  Ancak Kürt direnişçilerin, gerillanın, IŞİD ile hesabı elbette bu kadarla kalmayacaktı. AKP hükümetinin bütün umutlu beklentisine ve IŞİD’e verdiği açık ve dolaylı desteğe rağmen Kobanê’de YPG-YPJ’nin direnişi 100 gündür sürüyor ve IŞİD kentten çıkmanın, kaçmanın yollarını ararken, gerilla mevzilerini geri kazanıyor.

  Gerillanın direnişi dünyanın bu döneminde Ortadoğu’da Kürdistan’ı bütün insanlık için bir cazibe merkezi haline getirdi. Sadece Türkiye’den değil dünyanın her yerinden insanlar aynı İspanya İç Savaşı’nda Cumhuriyetçiler’in yanına, desteğe koşan Uluslararası Tugay gibi Kobanê’ye, gerilla saflarında savaşmaya koşuyor.

  Gerillanın bu kararlı tutumu, diğer Kürdistani güçleri de harekete geçirdi. Bir yandan Kürtler arası diplomasi trafiği başlar ve hız kazanırken, diğer taraftan da Peşmerge güçleri de toparlanıp direnişe geçti.

  HPG-YPG güçlerinin direniş motivasyonu ve savaş deneyimi Peşmerge’ye destek olurken, Peşmerge de özellikle YPG’ye ağır silah desteği getirdi.

  Bu ortak mücadelenin diğer alanlarda da sonuç vereceği açıktı.

  Nitekim geçen hafta Şengal operasyonu başladı ve gerilla ile peşmergenin binlerce savaşçı ile ortak biçimde kenti kuşatmasının ve taaruzunun ardından kent alındı ve halklar ve savaşçılar için Rojava ile kent arasında koridor açıldı.

  Kürt Özgürlük Hareketi gerillaları, bütün bu süre zarfında Ortadoğu ve dünya siyaset ortamında ahlaki üstünlüğünü herkese bir kez daha göstermenin yanı sıra, Kürt birliğinin de önünü açmış oldu.

  Kürdistan’da gerillaya duyulan sempati diğer Kürdistani iktidar sahiplerini de böyle bir ortaklaşmaya zorluyor artık.

  Belki de bu yüzden bir kez daha ‘demokratik özerklik” demeliyiz. Bu, yani ‘demokratik özerklik’ Kürt birliğinin de en pratik, en gerekli ve en sağlam temeli olacak, Kürtler arası ideolojik farkları mesele olmaktan çıkaracak ve Kürtler’in, Ortadoğu ve Türkiye’nin bütün ezilen halkları için öncü olarak kalmasını sağlayacaktır.

  “Şengal, özerk bir kanton olmalıdır, kent Güney’de demokratik özerkliğin bir nüvesini oluşturmalıdır” derken bunu murad ediyoruz.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları