• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Şengal Yazgılı Kadınlar

  Belleğin asla unutmaya yatkın olmadığı Şengal”de ki acıların-trajedilerin izini silebilecek bir teselli kırıntısı acaba yeryüzünde var mıdır?

  Edule-Derweş aşk mabedine sıkılan ihanet kurşununu çağın yüz karası cehalet cinnetinin vahşet resmini,utancını eğer varsa hangi inancın sapkın vicdan hanesine yazacağız.

  Kadın toplum kırımının bellek resmini-müziğini-sanatını-belgeselini-sinemasını nasıl yaratacağız? İbretlik ders olarak gelecek nesillere nasıl aktaracağız? Bu vahşetin tekabül ettiği zihniyeti nasıl tanımlayacağız?..Ve unutturmayacağız!

  Duygu ve hissin öldürüldüğü medeniyetin yasını mazluma yükleyen mantığın sorunlu kaynağını nerelerde arayacağız? Çıldırtan sahipsiz çığlıkları barbarlık adına sahi hangi inanç mabetleri örtebilecek? Çünkü bu vahşeti teselli edebilecek umut ayetini daha yaratmadı hiçbir inanç kitabı.

  Yatıştırmıyor-kesmiyor derin acıyı vicdan mastürbasyonu sloganları hiçbir vahşi hayvan eril inanç(!) zihniyeti kadar kadın bedenine saldırmadı kin ve nefretle parçalamadı.

  İnanç özürlü sapkın güdü düzenbazları kadına karşı kini eril din ayinine dönüştürdüler bu mezalim yönelimi günlük kaygıların aldatıcı tuzaklarından sıyrılabilen vicdan sahipleri görebiliyor cehaletin gafleti kadını hedefine koymuştur bir kes daha.Kendini başkasına yükleme cehaleti kurtarmıyor vicdanı bedenini ruhuna katık yapanların ıstırabıdır yanı başımızda duyulan.

  Kadim Ezidi kök inancının tanrıça kadınlarına bu yöneliş bilinçsizce bir yönelim değildir elbette derin kinin vahşet kodlarını taşır.

  Gerici Arap vahabi kültürü kendini yenileyemedi-kurtaramadı bir türlü- Ruhu fahişeleşen inanç barbarizmi şengalde hortladı Arap bağnaz gericiliği tüm çirkinliğiyle ortaya çıktı şiddet ve cehalet hamuru ile yoğrulmuş  Ebu cehil-muaviye ruhu yeniden dirildi.

  Şengal dramı bu çağında vicdana yabancı ve kadına yalancı olduğunun tescili oldu Ezidi Kürt kadınlarının bu dramını Sincan dağının ağıdını duyacak tanrısal vicdan aranıyor ama yok ortalıkta.

  Hiçlikte varlık yaratan çağın son büyük direnişçilerinden yaşanmış bir destansı aşk adanmışlığını aktarayım sizlere.

  Şengalde nişanlısı daiş barbar zihniyet cellatları tarafından katledilen ezidi Kürt kızının örgülü saçlarını kökünden kesip sevdiğinin mezar taşına bağlaması ve intikamını almak için silahına sarılması bize  özgür ülkeye duyulan yemini ve özgür aşk savaşçılığını miras bırakıyor.

  Kürt özgürlük aşkı ateşle sınanıyor trajediyle savaşıyor emsalsiz bedellerle mert erken ölümlerde diriliyor yine yeniden.

  Şengali sarmalayan ihanet çemberi  dost hançerin yaralarını taşıyor en acısı da Enfal trajedisine sırtını dönenlerden ve vicdanını yitirenlerden geliyor bağnaz inanç zehrinden içenler ahlak ve vicdanını yitirirler Enfalin kayıp kızlarının acısına Ezici Kürt kızlarının acısı da eklenmiştir ülke yazgılı kadınlarımızın trajedisinde bir kes daha kanıyor derinlerden Kerbelada cinnet geçiren sapkınlığın kötü ruhu bu coğrafyada geziniyor.

  Duygusal insancılık mezarsız yerlerde yatıyor enkaz vicdanların kapkaranlık delhizlerine zulüm sinmiş havaya-suya-tene-yaşama bir türlü çıkmıyor.

  Bugün Kürt özgürlük fedaileri şengalde-rakkada-evrensel insanlık değerleri uğruna canını veriyor fıratın batısında özgürlüğü müjdeliyor bu çağdaş zihniyet rakka operasyonunda komutanlık eden Rojda Felat şahsında ışıldıyor.

  Ortadoğuda direnen Kürtlükle din üstü,dil üstü,mezhep üstü,ırk üstü bir enternasyonal vicdan oluşuyor ve bu vicdan Güneşin aydınlığında çağın kurtuluşunu müjdeliyor.

  “– Benim doğduğum coğrafyada önce kadınlar uyanır

  Sonra Güneş doğardı
  Çünkü Güneş’i kadınlar doğururdu–“

  Êzidî Atasözü


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları