• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  SESSİZLİĞİ YOKLUĞA YORMA

  Kendi boşluğuna düşen insan kolay kolay onu sarmalayan anlamsız yanıtsızlığa ulaşamaz derindir boşluğun yanıtsızlığı. Yalın iç duygularının kılavuzluğunu keşif etme yetisi kazandıkça insan sessizliğiyle konuşmada uzmanlık kazanır. Yokluğun boşluğunu doldurmak ise ermişlere özgü bir ruhsal, zihinsel feraset işidir.

  Düşünceyi gözlerindeki ruhta saklayanların sessizliği şatafatlı sözcüklerin sese dönüşen soyutluğu karşısında önemli avantajlara sahiptirler. Düşünce ve ruh uyumu insanı içi boş bir kadavra olmaktan kurtarır. Kimileri fizik ve madde peşinde tanrı parçacığı arayışına çıkarken ne düşler kurarlar soyut formüller üzerinden kim bilir.

  Asıl kayıp parçacık insanlığın tümüne ruh ve sezgi üzerinden dağıtıldığını neden düşünmeyi akıl edemiyor konuşkan sıfatlar! İnsanda saklıdır ruh-duygu denklemi birbirinde keşif arayışına çıkanlar belki de eş ruh parçacıklarına yakınlaşırlar bu çoğullaştıkça insanlığın kayıp ruhu yavaş yavaş ortaya çıkar belki de şimdilik hissel bir sezgisellik dürtüsü koyalım bunun adını!

  Hala varlıklarına dair asıl ortak kavramları bulamayan insanlık ruh ve duygu denklemini kendinde nasıl çözecek veya çözümleyecek? Düşünüşe ait arayışlarını ruhuna hangi ölçüde taşırabilecek? Kendini sezen bir kararsız ruhun irkilme nöbeti sarsıntısı duyuluyor sanki.

  Ruhunda ve düşüncesinde inatçı bir direnişçiliği mayalayanlar uzun menzillere yetecek öz gücü toplarlar ve kolayca kendi vazgeçişlerine boyun eğmezler. Göz ruhunun zekasıyla arayışa bakmayı bilirler.

  İnsan hem kendisine hem de yaşadıklarına hayat içinde hep eksik bakmıştır, yüzeysel ve o an içinde bulunduğu psikolojik koşullara göre yargılara gitmiştir bir bütün olarak her olasılığı gözeterek bakamamıştır. Değerlendirirken ise cahil bir bilgiçlik taslamıştır olgu ve algılara kendinde.

  Zihinsel körlük insani duyguları da köreltir. Duyguları gözlerinden bakanların çaresizlikleri belki de bu kopmaz zihin duygu bağımlılığındandır. İkisi de tek başlarına hiçleşirler!

  Düş gücünü geleceğe harcayanların cömertliğidir hala insanlık kırıntılarının etrafımızda dolaşabiliyor olması. Pratik his ışığı sönmedikçe ve zihinsel direnci besledikçe insana dair umut hep vardır.

  “Tanıdıklar çoğaldı ama dostlar eksildi, çabalar arttı ama mutluluklar azaldı, varlığımızı artırdık ama değerlerimizi yitirdik ve nihayet hayata yıllar ekledik ama yıllara hayat katamadık.” George Carlin


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları