• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Sezaryen doğumlar ‘insan evrimini etkiliyor’
  Sezaryen doğumlar ‘insan evrimini etkiliyor’
  22 Aralık 2016 10:08
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Bilim insanları annelerin sık sık Sezaryen doğum yapmayı tercih etmelerinin insan evrimini etkilemeye başladığını iddia etti.

  Araştırmacılar 1960’lı yıllardan bu yana doğum kanalından sığmayan bebek vakalarının bin kişide 30’dan 36’ya ulaştığını saptadılar. Yapılan araştırmada leğen kemiğinin dar olması nedeniyle Sezaryen doğumu tercih eden kadınların sayısının arttığı görülüyor.

  Eskiden dar doğum kanalına neden olan genler anneden çocuğa geçemiyordu. Çünkü çoğu vakada anne de bebek de doğum sırasında hayatını kaybediyordu.

  Avusturya’daki araştırmacılar annelerin Sezaryen doğumu tercih etmeye devam edeceğine inanıyorlar. Ancak bunun normal doğumu tamamen ortadan kaldıracağını düşünmüyorlar.

  Viyana Üniversitesi Biyoloji Kuramı Bölümü’nden Doktor Philipp  Mitteroecker’a göre, tıbbın dar doğum kanalı sorunlarına çözüm bulmadığı durumlarda sonuç ölümcül olabiliyor ve bu da evrim kuramı kapsamında doğal seleksiyon olarak kabul ediliyor.

  Mitteroecker, “Leğen kemiği dar olan kadınlar 100 yıl önce doğumdan sağ çıkamazlardı. Artık rahatça doğum yapabiliyorlar ve dar leğen kemiği genini kızlarına geçiriyorlar” diyor.

  Yeni doğan bebekler, eskisine oranla daha büyük ve sağlıklı doğuyor. Buna karşın, bebeğin fazla büyük olması doğum sırasında kanalda sıkışıp kalmasına ve anneyi de bebeği de tehlikeye atmasına yol açabiliyor.

  Mitteroecker, “Seleksiyonun gücü Sezaryen doğumlarla zayıfladı” diyor ve modern tıbbı eleştirmediğinin, yalnızca evrime olan etkisine dikkat çekmek istediğinin altını çiziyor.

  Dr. Mitteroecker, “Sürekli sorduğumuz soru, gelecekte ne olacağı. Ben evrimsel sürecin devam edeceğini düşünüyorum ama belki biraz daha yavaş bir şekilde. Bunun da bir sınırı olacaktır. Bir gün bütün çocukların Sezaryenle doğması gerekeceğine inanmıyorum” diyor


  Yorumlar  İlgili Haberler