• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Siemens binlerce işçi çıkartacak
  Siemens binlerce işçi çıkartacak
  17 Kasım 2017 11:55
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Alman elektronik devi Siemens, dünya çapında yaklaşık 6 bin 900 çalışanını işten çıkartacağını ve Almanya’daki iki işletmesini kapatacağını bildirdi.

   

  Siemens, dünya’da enerji elde etmedeki farklı sistemlerin ortaya çıkması ve türbinli sistemlerin kullanılamaması gerekçesiyle Almanya’nın Leipzig ve Görlitz kentlerindeki fabrikalarını kapatma kararı alırken, Erfurt’taki fabrikasını da satışa çıkardığını duyurdu.

   

  İşten çıkarmaların yaklaşık yarısının Almanya’da geri kalanı ise dünya genelinde türbin üretimi ve  ilişkili servislerinde olacağı belirtildi. Şirketin kapatılacağını açıkladığı Almanya’nın Görlitz ve Leipzig kentlerindeki iki işletmesinde 920 çalışanı var.

   

  Dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden Siemens’in santraller alanında dünya çapında yaklaşık 46 bin 800, motor üretim alanında da yaklaşık 44 bin 800 çalışanı bulunuyor.

   

   

  Sendikadan sert tepki: İşçi kıyımı kabul edilemez

  IG Metall sendikası, Siemens’in açıklamasına sert tepki gösterdi. Sendika Yönetim Kurulu ve Siemens Denetleme Kurulu üyesi Jürgen Kerner, işçi kıyımı duyurusunu “Çalışanlara karşı başlatılmış büyük çaplı bir saldırı” olarak niteledi ve sert direniş göstereceklerini ilan etti. Kerner “İşletmenin mükemmel genel durumu göz önüne alındığında bu boyuttaki bir işçi kıyımı hiçbir biçimde kabul edilemez” diye konuştu.

  IG Metall sendikası, Siemens‘in işletmedeki sorunları gerekçe göstererek çalışanların işine son vereceğini açıklamasının, sözleşmelerde yer alan işletme alanları ve iş yeri teminatlarının ihlali anlamına geldiğini vurguladı.

   

   

   


  Yorumlar  İlgili Haberler