• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Şimşek: Enflasyon artışı gıda fiyatlarından kaynaklı
  Şimşek: Enflasyon artışı gıda fiyatlarından kaynaklı
  4 Aralık 2017 11:08
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Başbakan Yardımcısı Şimşek, enflasyondaki yükselişin daha çok gıda fiyatlarından kaynaklandığını söyledi, aralık ayından itibaren kalıcı bir düşüş sürecinin başlayacağını savundu.

   

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden kasım ayı enflasyon verisini değerlendirdi. “Enflasyondaki yükseliş daha çok gıda fiyatlarından kaynaklanmakta” diyen Şimşek, “Kasım ayı yıllık enflasyondaki 1,08 puanlık artışın 0,52 puanı işlenmemiş gıdadan geliyor. Sebze fiyatlarındaki dönemsel faktörlerden kaynaklanan geçici bir etki var. Aralıkta ters yönde düzeltmesi olacaktır” ifadelerini kullandı.

   

  Gıda Komitesinin bu tarz oynaklıklara kalıcı çözüm üretmeyi amaçladığını bildiren Şimşek, “Gerekli tedbirleri aldık, almaya devam edeceğiz. Enflasyonda aralık ayından itibaren kalıcı bir düşüş süreci başlayacaktır. Hükümetimiz bu amaç için gereken desteği vermeye devam edecek” diye konuştu.

   

  Kasım ayında aylık bazda yüzde 1.2 artması beklenen enflasyon yüzde 1.49 artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise yüzde 12.98’e ulaştı.


  Yorumlar  İlgili Haberler