• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  SİVİL TOPLUMUN BARIŞ TOPLANTISI

  Geçen haftasonu Diyarbakır Kültür Sanat Derneği’nin (DİYARDER) düzenlemiş olduğu ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden STK’ların ve yöre derneklerinin davet edildiği kahvaltılı toplantıya katıldım. Toplantıda hazır bulunan başta T.S.T.K. ve KASTOP Genel Başkanı Hasan Ekşi, Marmara Der. Fed. Bş. Cevdet Akay, Gümüşhane Der. Bş. Tahsin Söğüt, Giresun Der. Bş. Halil Kütük, Sakarya Der. Bş. Yaşar Saka, Rize Der. Bş. Adnan Kopuz, Bitlis Der. Bş. Haydar Çetin, Mardef Der. Bş. Faruk Akçiçek, Diyarbakır Sosy. Yar. Der. Bş. Zeki Bozalan, Trabzon Der. Bş. Mustafa Demir, Düzce Der. Bş. Asuman Karaşabanoğlu, yine Düzce Fed. T.S.T.K. KASTOP ÜYESİ E.J. Kd. Alb. Nurettin Ergün, İst. Çev. Der. Bş. Gültekin Taşpınar, Bitlis Der., Kalkınma Der. Bk. Abdulbeşir Ceylan olmak üzere, birçok derneğin de vekaletini almış katılımcılar sayesinde ülkenin farklı yerlerinde müzakere sürecinin nasıl algılandığını öğrenmiş olduk.

   

  Toplantının ve katılımcıların gayesi müzakerelerin başlamasıyla açılan ve barışa giden yolda bir yol temizliği yapmanın şartlarını konuşmak, barış ve kardeşliğin birlikte yaşam zeminini hazırlamak için işe girişmekti. Kanımca katılımcıların hepsi barış konusunda üstlerine düşen vazifeyi yapmaya hazırdı ve yapacaklarını da deklare ettiler.

  Anlaşılan o ki Sayın Abdullah Öcalan’ın yaptıgı çağrıyı doğru okumuşlar ve hepsinin ortak söyleminde bin yıllık kardeşliğe vurgu yapılıyordu.

  Bu barış deklerasyonun ardından oluşacak bir heyetle önümüzdeki günlerde bölge illerini gezerek barışa destek vereceklerini söylediler. İnanıyorum ki bu girişim barışa büyük katkı yapacaktır.

  Türkiye’nin önde gelen STK’larının bu görev ve sorumluk deklarasyonu beni oldukça heyecanlandırdı. Onyıllardan beri beklenen barışa omuz vermeye hazır olmaları önemsenmeyecek gibi değil. Bence de barış mücadelesinde halka gitmek yani temelden başlamak çok doğru bir tutum ve bu toplantı da gösterdi ki barış hiç de uzak değil.

  Toplantıda ortaya çıkan bir diğer olgu da katılımcıların hepsinin kendi ortak yaşam gerekçesini kendisine göre ifade etmesiydi. Kimi Öcalan’ın dillendirdiği bin yıllık din kardeşlğine vurgu yaptı, kimi etnik kökene, kimi Selahaddin Eyyubi’ye, kimi Bediüzaman Saidi Kürdi’ye, kimi de İdrisi Bitlisi’ye. Kimi Başbakan’ın görüşlerini destekledi, kimi Abdullah Öcalan’ın. Kimi kız alıp vermelerle başlayan akrabalık ilişkilerinden bahsetti, kimi siyasi partillerinin sorunun çözümüne katkısının gereğinden.

  Bu kahvaltıyı düzenleyen DİYARDER eş başkanları Tahsin Diken ve Medeni Deveci ile yönetim kurul üyelerine barışa verdikleri bu destek için gönüllü bir barış aktivisti olarak teşekkür ederim.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları