• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Siyasetçiden sembole

   

   

  Bu yazıya girerken bir unvanla başlayacaktım. Ahmet Türk’ün adının önüne eklenen şimdilik son görevini söyleyecek, bunun ardına ismini ekleyecektim. Evet, Ahmet Türk’e seçmenleri, halkı, geçen hafta devlet tarafından keyfi biçimde görevden alınana kadar Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı bahşetmişti. Ahmet Türk’e halkı bu yaşına kadar daha nice görevler, unvanlar verdi, kazandırdı; sayabilirim burada ama Ahmet Türk ne bunların özeti ne de toplamıdır, bunların ötesinde bir yerde durur.

  Ahmet Türk önceki gün kemale ermiş yaşında evinden alınıp emniyete götürüldükten hemen sonra sosyal medyada bir fotoğraf dolaşıma girdi. Geçen yıl Diyarbakır Barosu Başkanı iken katledilen Tahir Elçi’nin, benim de katıldığım o hüzünlü ve Kürtlerin psikolojisi açısından bir eşik niteliğindeki cenaze töreninde çekilmiş bir fotoğraftı bu. Geride HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, ortada HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş, önde Ahmet Türk… Gözlerinde yas ve kırgınlık, arkadaşlarını uğurluyorlar. Aynı Meral Danış Beştaş, bu ayın ilk haftasında Diyarbakır’da bir gece vakti Demirtaş’ı gözaltına alındıktan sonra Emniyet’e götüren ekip otosunun önüne geçecek ve haykırarak eş başkanının nereye götürüldüğünü soracaktı. Ahmet Türk, bir yandan devlet kurumlarını izana davet ederken, halkına da umut vaat eden açıklamalar yapacaktı; Tahir Elçi’nin katledilişinden bir yıl sonra…

  Türkiye toplumunun geniş bir kesimi ve özelde Kürt halkı, henüz HDP Eş Başkanlarının ve milletvekillerinin tutuklanmasının şokunu atlatamamışken, yargı sanki bir adım daha ileri attı ve bir yerel yönetici ve kıdemli bir siyasetçi olmanın çok ötesinde, seneler içine yayılmış mücadelesi ve geleneğe yaslanan kişiliği ile bir sembol niteliği edinmiş Ahmet Türk’ü gözaltına aldırarak bu ülkenin halkları arasında bir şekilde muhafaza edilen kardeşliğe bir neşter daha vurmuştur.

  Semboller siyasi konumlardan daha kuvvetli yer eder, kökleşir toplumlarda. Siyasi aktörlere yönelik tasarruflardan çok daha fazla sarsar toplumları sembollere yönelik müdahaleler. Hele bu yarım asırlık siyasi hayatına kişisel hasletlerini de katarak bir halkın tarihsel hazinesine yerleşmiş bir siyasetçi ise.

  Ahmet Türk sadece bu da değil. En zor zamanlarda bile halkının belleğinden geliyormuşcasına derinden duyulan sesiyle barışı savunmuş, barış inadından vazgeçmemiş bir insandır. Cezaevlerinden bilgeleşerek çıkmış ve belki de sadece Kürt halkının değil Türkiye toplumunun da, bu ülkenin halklar ailesinin de bir bilge büyüğüdür artık.

  Sosyolojik olarak da Ahmet Türk çok şey ifade eder. Kürt halkının feodal sınıfından gelen, onun ritüellerini içselleştirmiş ama toplumsal mücadele içinde sınıfının ayrıcalıklarını terk ederek, Kürt modernleşmesinde bir nefere dönüştürmüştür kendisini. Bu haliyle Kürt siyasetinin toplumdaki dönüştürücü etkisinin de bir sembolüdür.

  Bu satırları yazdığım sırada Ahmet Türk hâlâ gözaltındaydı. Torunu yaşında polisler tarafından gözaltına alındı, torunu yaşında savcılar tarafından sorgulanıyor.

  Umudumuz, Türkiye halklar ailesinin bu zor süreçten dağılmadan çıkmasıdır.

  Ahmet Türk’ü ve mücadelesini düşünerek bir kez daha barış talebini seslendirmenin zamanıdır şimdi.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları