• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  SİYASETİN SAHTE ADALET HAVARİLERİ

  Siyaset toplumsal sorunları Adil çözme uzlaşısı, insanları farklılıklarıyla barışçıl bir arada yaşatma becerisi ise saygınlığını korur. Fakat siyaset yaşadığımız ülkede bu kimliğini büyük ölçüde yitirdi. Ahmet Ümit’in dediği gibi “Ölüm, siyasetin aracı olduğunda, vahşeti alkışlayacak kadar alçalır insanlar. Üstelik bundan en küçük bir utanç bile duymazlar.”

  Adaleti anlamadan ve anlamlandırmadan zulmün mazlumu ve maktulü ile empati kurmadan ve yaşanılan hakikat yitimini sonuçlarıyla ortadan kaldırmak için mücadele etmeden sadece yürüyerek teorik söylemlerle vurgulayarak adalet getirilmez. Olsa olsa toplumsal enerjiyi tüketme senaryosunun bir parçası olunur.

  Adaletsizliğin kaynağı ile yüzleşmeden ve eylemsel karşı koyuşlarla kendini sınamadan adil bir arayışı perdelemek için içini boşaltmak gücünü adaletsizlikten alanların değirmenine su taşımaktır.

  Yetmez ama evet diyerek, HDP Milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırarak mı adalet getireceksin?

  Kimse ezileni anlamaya çalışmayacak haykırışlarını sorgulamayacak buna da adalet diyecek öyle mi?

  Ana muhalefet liderliğini koruma karşılığında adalet havarisi kesileceksin…

  Ülkenin vicdanı öldü, zulüm cenderesinde adalet aramak beyhude bir aldanıştır.

  Adaletsizliği, eşitsizliği, Sefaleti kriminalleştirmek bilinen bir kurt kapanıdır. Maktulü suçlayan katilin sırtlan hinliğidir toplum yerse tabi!

  Özgürlüğü kişiliğinde biçimlendiren insanları bu özgünlükleriyle anlamaya çalışmak çok mu zor? Kolektif hak taleplerine saygı göstermek adil olmanın ölçütü değimlidir?

  Ulusların, halkların, özgür bireylerin kendi kaderlerini çizme hakları neden olmasın ve başkalarının iznine tabi olsun?Adil bir ortak toplumsal yaşamı oluşturmak çokta zor değil insanları ruhsal bütünselliğiyle, kimlikleri ve kültürleriyle, duygu ve düşünsel özgünlükleriyle anlamaya çalışmak ve bunu demokratik bir yaşam kültürüne dönüştürmek yeterlidir.

   

  “Sömürgeleştirmeye hoşgörü gösterdiği sürece sömürge insanının tek olası alternatifleri asimilasyon ya da donup taş kesilmektir”
  Albert Memmi

   

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları