• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Skandal belgeleri önce kabul etti sonra dava açtı… Başbakan Yıldırım’dan Cumhuriyet’e 500 bin TL’lik dava
  Skandal belgeleri önce kabul etti sonra dava açtı… Başbakan Yıldırım’dan Cumhuriyet’e 500 bin TL’lik dava
  11 Kasım 2017 09:22
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Paradise Papers (Cennet Belgeleri) olarak adlandırılan milyonlarca belge, dünyanın en güçlü ve zenginlerinin vergi cennetlerindeki yatırımlarına ilişkin bilgiler ortaya çıkarmıştı. Kamuoyuna sızan belgelerde çok sayıda siyasi ismin bazı off-shore yatırımlarına ilişkin ayrıntılar yer alıyor.  Skandal belgelerde, Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarının Malta’daki gemicilik şirketlerine ilişkin ayrıntılar da bulunuyor.

   

  Paradise Papers’a karşı tek tazminat talebi ise Binali Yıldırım’dan geldi. Yıldırım önce kabul edip sonra ‘kişilik haklarına saldırı’ diye nitelediği haberler için 500 bin TL istiyor.

  Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) Cumhuriyet’in de medya ortağı olduğu 96 medya kuruluşuyla birlikte yayımladığı Paradise Papers sızıntılarında Malta’da oğulları Erkam ve Bülent Yıldırım’a ait 5 şirket olduğu ortaya çıkan Başbakan Binali Yıldırım, “kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” gerekçesiyle, oğullarıyla birlikte, gazetemiz aleyhine 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Binali Yıldırım için 250 bin, Erkam Yıldırım için 125 bin ve Bülent Yıldırım için 125 bin lira manevi tazminat talep edildi. Haberlerin “özel vurgular kullanılmak suretiyle açık tahkir ve tezyif kastıyla hazırlandığı” savunuldu.

   

  Önce ‘soruşturulsun’ dedi

  Binali Yıldırım salı günü ABD gezisi öncesi gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, söz konusu şirketlerin varlığını kabul ederken “Benim dokunulmazlığım var ama çocuklarımın yok. Soruşturma açılmasını özellikle istiyorum” ifadelerini kullanmıştı. Yıldırım, ayrıca oğullarının denizcilik sektörü ile uğraştığını belirterek “Denizcilik küresel bir iştir. Dünyanın her tarafında da şirketleri var, irtibat noktaları da var. Burada gizli saklı bir iş yok” demişti. Ancak Başbakan, aradan bir hafta geçmeden, “küresel bir iş olduğu için varlıklarının normal olduğunu” savunduğu şirketler hakkında yaptığımız haberin “kişilik haklarını zedelediği” gerekçesiyle manevi tazminat davası talebinde bulundu.
  Süddeutsche Zeitung’un, Cumhuriyet’in de medya ortağı olduğu ICIJ ile paylaştığı belgeler, Yıldırım kardeşlerin Black Eagle Marine Co Ltd, Hawke Bay Marine Co Ltd, South Seas Shipping NV, Nova Warrior Limited ve Dertel Shipping Limited’in hissedarları olduğunu ortaya koydu. Nova Warrior, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nden ihale alan Oras Denizcilik ile bağlantılı çıktı.

   


  Yorumlar  İlgili Haberler