• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Sokaktan

  İki haftadır her gün sokaklardayım. MedNûçe televizyonu için Ahmet Tulgar’la beraber bir seçim programı çekiyoruz. Haftada iki tane ‘Seçim Nabzı’ yapıyoruz, Pazar akşamları yayınlanan ‘Nabız’ın yanı sıra.
  Sokakta olmak önemli. İnsanlara dokunmak, yüz yüze siyaset konuşmak çok öğretici. Köşe yazarlarının çoğu fildişi kulelerinden siyaseti analiz etmeye, seçim tahminleri yürütmeye kalkıştığı için genellikle tökezliyor.
  Bu iki hafta boyunca birçok izlenim edindim sokaklardan siyasete dair. Bazılarını sizinle bu köşede paylaşmak istiyorum.
  Bir kere Türkiye’de farklı bir siyaset pratiği oluşuyor. Bunun yol açıcısı da HDP ve onun siyaset yapma üslubunun en fazla görünür olduğu Selahattin Demirtaş. İnsanlar artık güçlü ve sözünü sakınmayan bir muhalefet istiyor. Bunu da HDP’de buluyor. Kimlik mücadelesinin ne kadar önemli olduğu kavranmış. İnsanlar siyasetin kitleselleştiriciliğinden, tektipleştiriciliğinden bıkmış, siyasette de birey olmak istiyor.
  Kadınlar siyasete her zamankinden fazla katılmayı istiyor ve katılıyor da. HDP’nin kadın partisi niteliği AKP’nin kadın düşmanı politikalarına karşı ilaç gibi gelmiş. Kadınlar HDP’deki samimiyetin farkında, birçoğu kocalarını, sevgililerini sistem partilerinde bırakmış HDP’nin etkinliklerine katılıyor.
  Batı kentlerinin Kürtler dışındaki halkları artık Kürtleri anlıyor. Hatta Kürtler’i, Kürtler’in mücadelesini umut olarak görüyor. Empati sempatiye dönüşmüş durumda. Ve Kürtler’in birlikte siyaset yapma davetini kabul etmişler.
  Bölünme korkusu kalmamış büyük bir kesimde. Bunun devletin topluma empoze ettiği bir korku olduğunu farkındalar.
  Selahattin Demirtaş’a ve söylemlerine yönelik hayranlık Türkiye siyasetinde onlarca yıldır görülmeyen bir durum. Başka partilerden birçok kişi sırf Demirtaş için HDP’ye oy verebileceklerini söylüyor.
  HDP seçim kampanyasını büyük bir neşe ve renklilik içinde sürdürüyor. Diğer partiler bunu yapacak renk zenginliğinde olmadığı için felç olmuş gibi. Bu neşe ve renklilik ise halkı rahatlatıyor. Bazı ırkçıları bir kenara bırakırsak halk HDP’nin sokakta olmasından memnun.
  Daha çok izlenim edinmiş durumdayım. Yeri geldikçe onlardan da bahsederim.
  Görünen o ki, HDP, önceki gece Demirtaş’ın Fox TV’de söylediği gibi barajı aşmış.
  Ama yine de rehavet kapılmamak lazım.
  Öyleyse sokağa.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları