• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Sur’a Karışma

  Sur’da aylar süren abluka ve sokağa çıkma yasağı sona erdi. Yani resmi açıklama bu yönde yapıldı. Mevzuata göre durum bu. Operasyonların yapıldığı beş mahallede hendek ve barikat kalmamış. Geçen haftasonu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak televizyon programımızda bunu net olarak söyledi. Ancak yine Kışanak’ın dediğine göre ağır biçimde tahrip olan, yakılan, yıkılan bu mahallerde yaşayan ve evlerini terk etmek zorunda kalan, zorlanan yurttaşlar çatışma bitmiş ve ablukanın kalktığı söylenmiş olmasına rağmen mahallelerine dönemiyor, evlerinin durumunu göremiyor, kalan eşyalarını kurtaramıyor. Çünkü izin verilmiyor. Yani fiili olarak Sur’da abluka sürüyor.

  Kışanak’ın söylediklerini özetliyorum: Dozerler çalışmaya devam ediyormuş mahallelerde. Bu Sur’da yıkımın sürdüğü anlamına geliyor. Mahallelerden hafriyat da taşınıyormuş. İnsanların son kalan anıları da hafriyatın içinde kaybolup gidiyor yani.

  Bütün bunların ne için yapıldığı, neye hizmet ettiği kısa sürede açıklandı aslında hükümet tarafından. Hükümet kamulaştırma adı altında zaten kamusal olan bir alanı özelleştireceğini açıkladı. Zaten Kışanak şunu da söyledi ki, belli zamanlarda müteahhitler davet ediliyor, mahallelere alınıyor ve buraların rantını yeme planları için ilk verileri topluyormuş. Hükümet binlerce yıldır gerçek insanların ikamet ettiği bu mahallelerde bir biblo kent kurmayı planladığını belirtiyor. Bunu da müteahhitleriyle yapacak. Başka söylentiler de dolaşıyor Sur’a ilişkin. Hükümetin buralara zengin  Suriyeli mültecileri yerleştirme gibi bir amacı olduğu iddia ediliyor.

  Lütfen empati yapın, yaşadığınız, çocuklarınızı yetiştirdiğiniz, anılarınızı biriktirdiğiniz mahallenizi terk etmek zorunda kalıyorsunuz, buna zorlanıyorsunuz, sonra mahallenizin yakılıp yıkıldığını öğreniyorsunuz. Aylar sonra mahallenize dönebileceğiniz umudu doğuyor, gidiyorsunuz ama izin verilmiyor. Gidip birkaç parça eşyanızı bile alamıyorsunuz. Yine de geri dönme umudu taşıyorsunuz. Ama sonra öğreniyorsunuz ki mahallenizle ilgili hükümet çok başka planlar yapıyor. Elinize birkaç kuruş sıkıştırıp sizden komşuluklarınızı, kapı önü sohbetlerinizi, yaşadığınız yeri satın almak istiyor, yaşam tarzınızı yok etmek istiyor.

  Sur, Diyarbakır’ın tarihi, kültürel ve ticari merkezi. Binlerce yıldır kendi yaşam tarzını sürdürüyor. Diyarbakır’ın kalbi. UNESCO tarafından kültür mirası olarak kabul edilmiş. Yetkililere sesleniyorum: “Zararın neresinden dönülse kârdır. Sur, suni olanı kabul etmez. Sur olmaktan çıkar o zaman. Bu ülkenin birçok kültür mirası kayboldu, kaybedildi yakın tarih boyunca. Sur’u kaybetmeyelim.”

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın önerdiği slogandaki gibi: “Sur’a karışma, zararı karşıla.”


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları