• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Sürecin akıbeti

  Ak Parti ile ilgili yasal ya da yasadışı dinleme kayıtları çeşitli mecralarda yayımlanmaya ve içerikleri bizzat dinlemeyenler tarafından da fısıltı gazetesi yoluyla öğrenilmeye başladığından beri hükümetin yeri eskisi kadar sağlam görünmüyor. Ve siyasi parti ve örgütler de artık daha yakın vadeli iktidar ve gelecek hesapları yapıyor.
  Zaman zaman benim de dost sohbetlerinde kimi kaygılarımı ifade ettiğim vakidir. Herhangi bir hükümet değişikliğinde ya da Ak Parti’nin beklenmedik bir oy kaybında müzakere sürecinin durumu ne olur?
  90 yıllık bir zulmün ve inkarın ardından Kürtler devlet ile masaya oturdu ve bu süreç bugünkü hükümet üzerinden yürüyor. Doğal olarak da Kürtler üzerine titredikleri bu sürecin kesintiye uğramasını istemiyor. CHP de MHP de olası bir iktidar durumunda sürecin akıbetinin ne olacağına dair bir deklarasyonda bulunmadı. MHP’den zaten olumlu bir adım beklememiz mümkün değil.
  Ama diğer taraftan Kürt hareketi bugün Türkiye’de de Ortadoğu’da da siyasetin temel belirleyicilerinden ve hem ülkede hem de bölgede sorunların en kritik çözüm ortağı.
  Yani Kürt hareketi siyasetini belirlerken olaylara çok daha geniş bir perspektiften bakıyor.
  Sivil siyasete yapılacak müdahale ve darbe girişimlerinin istismar etmesine izin vermeyecek bir olgunluğa ulaşmış olan Kürt hareketi diğer taraftan tabii ki ülkedeki her siyasi gelişmede inisiyatif ve tavır sahibi olacaktır. Öyle de oluyor zaten.
  Kürt hareketinin bugün tarafı olduğu müzakere süreci onun kendi özgücü ve özgüveninin eseridir. Kürtler bu süreci ve kazandıkları etki ve hareket alanınını hiçbir devlete borçlu değil. Böylesi bir seviyeye gelmiş Kürt hareketinin devlet ile sürdürdüğü bu müzakere artık hükümet politikalarına bağlı değildir ve sadece siyaset değil toplumsal hayat da artık müzakere yoluyla demokratik çözümü dayatmaktadır.
  Nitekim bu çözümün vizyonu olana HDP’ye halkların katılımı ve desteği bunun ifadesidir.
  Bu hafta Gürbüz Çapan ile buluştuğumda kendisine olası bir CHP hükümetinde müzakere sürecinin devam edip etmeyeceğini sordum. Kesin bir şekilde devam edeceğini ve kendilerinin masada olduğunu söyledi.
  Bütün bunlar Kürt hareketinin geldiği seviye ile ilgili ve büyük bir mücadelenin sonucu.
  Müzakere süreci de Kürtler’in inisiyatifi ile sürmektedir.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları