• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Suruç katliamı

  Önceki gün Suruç’ta yapılan katliam AKP’nin Kürtler’e ve yol arkadaşlarına açtığı topyekun savaşın yeni ve korkunç bir hamlesidir.

  Seçim öncesi HDP’yi kriminalize etmek, Kürtler’in HDP bünyesinde ilerlettiği Türkiyelileşme ya da Türkiye’yi HDP’leştirme projesini durdurmak için türlü saldırı ile Kürt halkını provoke edemeyen AKP, seçimden sonra yandaş medya üzerinden halkı “kaos çıkacağı” iddialarıyla tehdit etti. Nitekim hemen seçim ertesinde Diyarbakır’da kendi jitemini sahneye çıkarmış, dinci grupları provoke ederek Kürt yurtseverleri katlettirmiş, ancak Diyarbakır halk sağduyusunu korumuştu.

  Aynı AKP bir başka hat üzerinden de aynı dönemde siyasi soykırım operasyonlarına hız verdi. HDP’nin seçim kampanyalarında, DBP’nin inşa çalışmalarında yer alan partilileri, gençlik hareketinin mensuplarını gözaltına alma, tutuklama furyası başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP’yi eski parti kapatma davalarının gerekçelerine benzer gerekçelerle yargıya hedef gösterdi.

  Bir başka düşmanlık hattı da çözüm üzerinden açıldı: Dolmabahçe mutabakatının ardından yine Cumhurbaşkanı’nın itirazı ve sonradan ortaya çıktığı gibi bilgisi olmasına rağmen bu mutabakattan bilgisi olmadığını söylemesi sonucu bu defa da zor zaptettikleri serde ırkçılıklarının çözüm karşıtlığını ortaya döküverdiler Akdoğanlar, Arınçlar, Soylular, Kurtulmuşlar.

  Milyonlarca Kürdün siyasi iradesi olarak kabul ettiği ve Türkiye’de barışın mimarı, Ortadoğu’daki en büyük devrim olan Rojava Devrimi’nin esas kurmayı Abdullah Öcalan’a yönelik tecritin aşama aşama yükseltilmesi ve İmralı Heyeti’nin de Ada’ya gitmesine izin verilmemesi AKP’nin çözüm masasına vurduğu en ağır darbe oldu.

  Ve Rojava Devrim: Erdoğan’ın “Kobanê düştü, düşecek” sözünü boşa çıkarıp zaferden zafere koşan, Kobanê direnişi ve Tel Abyad kazanımı ile taçlanan Rojava Devrimi, AKP’nin korktuğu, ürktüğü ne varsa hepsini temsil ediyor. Bu yüzden AKP hükümeti devletin bütün olanaklarını seferber edip, kanlı Suriye politikasına eklemleyip tarihin gördüğü en korkunç katliam çetelerinden biri olan IŞİD’e lojistik destek vermekten imtina etmezken, yandaş medyasından da bu çetelere destek ve propagandasını sürdürdü. Önceki gün devrimle dayanışmaya, Kobanê’deki inşa faaliyetlerine katılmaya giden sosyalist gençlerin arasında patlatılan bomba ve yapılan katliam AKP’nin bu politikasının geldiği son aşamadır. Kürt halkına ve demokrasi güçlerine açtığı savaşın bir üst aşaması.

  AKP bu son aşamada kendi sonunu bulacak, o üst aşamdan tepe taklak düşecektir.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları