• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Tahir için

   

  Diyarbakır Baro Başkanı, arkadaşım, hukukçu ve barış insanı Tahir Elçi’yi katledilişinin ikinci yıldönümünde bu hafta anacağız. 28 Kasım 2015’te, çatışmaların sürdüğü Suriçi’nde, Dört Ayaklı Minare’nin önünde çatışan tarafları ateşkese çağırmak ve insan hayatlarının yanı sıra kadim kent Diyarbakır’ın tarihi mirasının uğradığı zarara dikkat çekmek için basın açıklaması yaparken adeta Türkiye kamuoyunun gözü önünde öldürüldü Tahir.

  Bu barışçı hukuk adamını hedef haline getiren yolun taşlarının döşenmesine medyada başlandığını biliyoruz. Kısa bir süre önce doğum gününde bir kez daha hasretle andığımız Ahmet Kaya’yı kaybedişimize benzer bu suikast kendisine yönelik başlatılmış linç süreciyle ya da hedef haline getirilişinin ikinci aşaması diyebileceğimiz ifadeye çağrılış süreci ile de sevgili Hrant Dink’in katledilişine.

  Tahir Elçi gibi saygın bir hukuk adamının barış söylemleri o süreçte savaştan medet uman güç odaklarının işine gelmiyordu.

  Nasıl bugün barış talepleri kriminalize ediliyorsa iki yıl önce de öyleydi. 7 Haziran 2015 seçimlerindeki sevince ateşle karşılık verilmişti.

  28 Haziran 2015 akşamı hemen cenaze töreni için Diyarbakır’a gittim. O akşam doğduğum, çocukluğumu, gençliğimi geçirdiğim, nice acıların tanığı şehrimdeki acıyı, sessizliği, yası unutamam. Halk öfkesini içine atmıș, adeta saygı duruşundaydı evladının ardından.

  Ertesi gün cenazede HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın konușmasındaki bir cümle çokca yorumlandı. Demirtaş “katil devlet değil devletsizlik” demişti. Kimileri bunu ayrı bir devlet talebi olarak yorumlayıp piyasaya sürdü. Oysa Demirtaş’ın kastettiği bu ülkedeki kimi halklara ve insanlara düşman muamelesi yapıldığı ve düşman hukuku uygulandığıydı. Devlet, yurttaşlarına eşit davranmıyordu.

  Samimi olalım, iki yıl sonra bugün bu ülkenin yarısı kendisini devlet ve yargı karşısında korunmasız hissetmiyor mu? Demirtaş ve milletvekili arkadaşlarının Anayasa’ya aykırı olarak cezaevinde tutulması başka nasıl açıklanabilir?

  Demirtaş nasıl bu vatanda barış içinde bir arada yaşamı savunuyorsa, Tahir Elçi de öyleydi.

  Barış için gereken ise tüm yurttaşların devlet karşısında eşit kabul edilmesi ve yargıya güvendir.

  Toplumsal barışı sağlayacak olan hukuktur, hukuk düzenidir.

  Bu vesileyle bir kez daha değerli hukuk adamı, barış mücadelecisi, arkadaşım Tahir Elçi’nin anısı önünde saygı ile eğiliyorum ve ülkemiz için toplumsal barış diliyorum.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları