• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Tarihin lokomotifi ve Newroz

  Evet, bu sene de tarihi bir Newroz kutlaması olacak Diyarbakır’daki. Hazırlandık, gidiyoruz. Geçenlerde bir arkadaşımla konuşurken, bana “Her sene ‘tarihi’ diyorsunuz, öyle değil mi?” dedi biraz bir şeyleri ima edercesine.

  Kızmadım, itiraz etmedim. Açıklamaya çalıştım. Evet, tarihi Newroz’lar yaşıyoruz art arda. Çünkü bazı halklar için bazı dönemlerde tarih hızlanır. Tarihin lokomotifi aniden ivme kazanır. Olayların, mücadelenin belli bir aşamasında.

  Kürtler için de tarih birkaç yıldır her zamankinden hızlı hareket ediyor. Mücadelenin, Kürt tarihinin lokomotifi öncesine göre çok daha hızlı gidiyor menziline doğru. Bu yüzden de şimdi her Newroz’u ‘tarihi’ olarak adlandırmak daha anlamlı. Öyle ya da böyle yeni bir istasyona geldik bir kurtuluş ve özgürlük yolculuğunda.

  Türkiye, Ortadoğu ve tüm dünyadan Kürtler, sol sosyalistler, demokratlar, enternasyonalist dünya vatandaşları bu heyecanla akın edecekler yine bu sene de Newroz alanına.

  Ve bu sene de bu Newroz’u diğerlerinden farklı kılan, ona iki bin yıllık bir geleneğin içerisinde özgün bir yer kazandıran faktörler mevcut.

  Nedir bunlar?

  2013 ve 2014’ten sonra bu sene de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Newroz mesajı heyacanla bekleniyor. Öcalan bu sene de, denilebilir ki, Kürt Özgürlük Mücadelesi’nden öte Türkiye demokratikleşme süreci ve Ortadoğu devrim süreçlerinin gidişatının yönünü etkileyecek, ilkelerini ortaya koyacak bir Newroz mektubu ile halklara seslenecek Diyarbakır Newrozu’nda. Bu herhalde en önemli faktördür bu senki Newroz’u da tarihsel kılan.

  Bir diğer faktör, Rojava Devrimi’nin geldiği aşama ve Kobanê Direnişi’nin kahramanlık destanı olacak. Kobanê Direnişi’nin hem Kürtler’in özgüvenine yaptığı etki hem de Kürt Direnişçiler’e, öncelikle de kadın gerillalara dünya çapında kazandırdığı imaj ve prestij, bu seneki Diyarbakır Newrozu’nu tüm dünyada ilgi ile beklenen bir olay haline getirdi. Rojava Devrimi ise artık Kürt coğrafyasında bir yerde Kürt siyasetinin perspektifinin yerleşikliğinin altına çizmesi nedeniyle önemli.

  Bir üçüncü faktör Türkiye’deki seçim süreci ve HDP’nin Türkiye siyasetindeki yükselişi. HDP önceki faktörlerden de aldığı güçle tıkanmış Türkiye siyasetinde önemli bir açılım, halkların umudu ve seçimlerin odak partisi konumuna gelmiş durumda. Bu seneki Diyarbakır Newroz’u bir yandan da halkların seçim sürecindeki iradesinin coşkuyla ortaya konulduğu bir etkinlik olacak ve Türkiye demokrat seçmenlerini motive edecek. Bu durum da bu seneki Diyarbakır Newrozu’nu tarihsel kılıyor.

  Dediğim gibi, bu sene de Diyarbakır, 21 Mart’taki tarihsel olaya hazırlanıyor. Hepimiz heyecan içindeyiz.

  Yola çıkma zamanı geldi. Tarihin lokomotifine Diyarbakır Newroz Alanı’nda yetişmek için hareket etme zamanı.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları