• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Temelli: Cumhur ittifakı “senin vekilin benim vekilim” kavgasına düştü
  Temelli: Cumhur ittifakı “senin vekilin benim vekilim” kavgasına düştü
  10 Haziran 2018 15:50
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır


  HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Muğla’nın Milas ilçesindeki halk buluşmasında konuştu. Temelli, şu ifadeleri kullandı:
   
  HDP’yi baraj altıda bırakamayacaklarını anladılar, savaş tamtamlarını çalmaya başladılar
   
  7 Haziran’a giderken ne tezgahladılarsa yine aynı senaryolarla karşımızdalar. 1 Kasım’a giderken ne kadar savaş, şiddet dili, nefret söylemi varsa yine onlarla karşımıza çıkıyorlar. HDP’yi baraj altında bırakamayacaklarını anladılar, savaş tamtamlarını çalmaya başladılar. Tüm bunların seçim siyaseti olduğunu herkes biliyor. Biz de oylarımızla buna son vereceğiz. 24 Haziran’da oyumuza, geleceğimize sahip çıkacağız. Ortak vatanımızda bir arada yaşamak için bu bölücülerden, bu savaş çığırtkanlarından, bu yolsuzluktan beslenenlerden hep birlikte kurtulacağız. 
   
  Bizim farklılıklarımız bize güç katandır. Biz farklılıklarımızdan güç alıyoruz. Hangi farklı inançtan, hangi farklı etnik kimlikten olursak olalım; bunlar bizim zenginliğimizdir. Bu ülkeyi var eden farklılıklarımızdır. Farklılıklarımız ortak kimliğimizdir. Ortak kimliğimize sahip çıktığımızda yani bu ülkenin eşit yurttaşları olduğumuzda bu savaş iktidarından kurtulabiliriz. Şimdi Kürt’ün Türk’e, Türk’ün Kürt’e, Ermeni’nin Alevi’ye sahip çıkma zamanıdır. Aramıza düşmanlık tohumu ekmek isteyenlere karşı tek yol yana yana gelmektir. Barajı yıkma, omuz omuz verme zamanıdır.
  İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur
   
  Bu ülkede “Kürt sorunu yoktur” diyor. Bu ülkede Kürt sorunu olduğu için demokrasi sorunu var, işsizlik, yoksulluk sorunu var. Kürt sorunu turnusol kağıdıdır. Kürt sorununu çözmeden bu ülkedeki diğer sorunları çözemeyiz. Tersi de geçerli. Bu ülkede demokrasi sorununu çözerseniz, Kürt sorununu da çözersiniz. Bu ülkenin  bütün sorunları birbirine bağlı. Bu sorunların çözülmesini kim istiyor, kim istemiyor. Onlar bu sorunları çözmeden, bu sorunlardan beslenerek bir iktidar var ediyorlar. Saraylarını korumaya çalışıyorlar. 24 Haziran’da bizler HDP olarak parlamento’ya döndüğümüzde, Sevgili Demirtaş, Cumhurbaşkanı olduğunda bu sarayı boşaltacağız ve bu ülkenin önündeki en büyük sorunu kaldıracağız. O da Erdoğan sorunudur. İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur. 
   
  Cumhur ittifakı “senin vekilin benim vekilim” kavgasına düştü
   
  Öyle büyük bir sorun haline gelmiş ki, hiçbir sorun çözülmesin, yolsuzluk çarkı devam etsin istiyorlar. Bunun için de bir ittifak kurdular. Cumhur ittifakı. Bu Cumhur ittifakı sabah akşam bize saldırıyor. Ama şimdi birbirlerine düştüler. O kadar alışmışlar ki kavgaya “benim vekilimi çalıyorsun” kavgasına düşmüşler. Bunlar alışmışlar duramazlar. Çalmadan duramazlar. Şimdi nasıl ki HDP’nin 80 vekiline göz dikmişler, birbirlerinin vekiline de göz dikmişler. 
   
  Biz onlara diyoruz ki, biz Türkiye halkları olarak bize hangi zorluğu çıkarırsan çıkar, yüzde 10 barajının üzerine istediğin kadar baraj ekle, 80 değil 180 vekille geleceğiz. 
   
  Danıştay üyesi mi AKP Kadın kolları başkanı mı? 
   
  Tüm kamu görevlileri HDP barajın altında kalsın diye seferber olmuş. Trafikten terörle mücadeleye kadar teyakkuz halinde. Aman HDP siyasi faaliyet yürütmesin, görünmesin diye. Bütün valiler AKP propagandası yapmakla görevli, ilçe ilçe dolaşıp halkı tehdit ediyor. 19 vali YSK’ya sandık taşınsın diye, HDP’liler ulaşamasın diye yazı gönderiyor. Bugün de Danıştay üyesi konuşmuş; sanki Danıştay üyesi değil AKP’nin kadın kolları başkanı. Böyle bir hukuk tanımazlık olamaz. Sizler bağımsız yargısınız. Sizin vazifeniz hukuku korumak. Bunlar sanıyorlar ki, bu iktidar hep iktidar olarak kalacak. Sizler bu halka hizmet için varsınız. İçinde suç barındıran talimatları yerine getirmeyin. 24 Haziran’dan sonra bütün bu suçların hesabını soracağız. 
   
  Tıpkı Kürt’e yaptığı düşmanlık gibi öğrenciye de aynı şiddeti uyguluyorlar
   
  Öğrenciler “karneler sizin, gelecek bizim” dedi, Kadıköy’de. Onlara işkence ettiler. Öğrenciler demokratik hakkını kullandı, eğitim sistemini eleştirdi. Öğrenciler de, veliler de 18 milyon kişi; herkes çocuğunun geleceğinden kaygılı. Bu ufacık protestoyu bu denli şiddetle bastırmaya çalıştılar. Çünkü eğitim sistemini bu hale getirenler suçlu olduklarını biliyorlar. Tıpkı Kürt’e yaptığı düşmanlık gibi öğrenciye aynı şiddeti uyguluyorlar. Herkesin yaşam alanına, geleceğine saldırıyorlar. Çünkü sarayın giderlerine, savaş siyasetine kaynak yetmiyor. O yüzden bunlar insana, güzelliğe, doğaya düşman. 24 Haziran’da öğrencilerimize, doğamıza, geleceğimize sahip çıkacağız. 
   
  Yurt dışından bir oy Kocaeli’den Aydın’dan Manisa’dan vekil demek 
   
  Bugünden itibaren hepimiz müşahit olacağız. Sadece oy kullanmakla kalmayacağız. Oyumuzun akıbetini de takip edeceğiz. Bu sayede değiştirebiliriz. Çocuklar demokrasi, barış istiyor. Bize düşen çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmak. Demokrasi için barış için bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye. Yurt dışındaki yoldaşlarımıza da sesleniyorum. Yurt dışında oy verme işlemi başladı. Onlar başladı, biz tamamlayacağız. Sandıklara gidin oy verin. Sizlerin oyları çok kıymetli. Sizlerin oyları sayesinde Kocaeli, Aydın, Manisa’da vekil çıkaracağız. Bir oydan ne çıkar demeyin, oyunuzu kullanın.
  Enkazı kaldıracak güç HDP’de var
   
  O kadar çok sorunumuz var ki, tüm bu sorunları 24 Haziran’dan sonra hem Demirtaş’ın HDP’nin programlarıyla hep birlikte aşacağız. Diyorlar ki bir enkaz var, olsun, o enkazı kaldıracak güç HDP’de var. 
   
  Bu halk bir kez daha IMF’’nin kemeriyle boğazını sıktırmayacak. Hakça Dağıtım Programı ile adaletli bir ekonomiyi hep birlikte inşa edeceğiz. 24 Haziran’dan sonra bir geçiş programını, demokratik geçiş programıyla, cumhurbaşkanı adayımız ve HDP ile birlikte var edeceğiz. Bu ülke demokratik anayasasına kavuşacak. Önce barajı yıkacağız sonra demokratik anayasayı hep birlikte inşa edeceğiz. Sonra da yerel demokrasiyle güçlendirilmiş demokratik cumhuriyette bir arada yaşayacağız. Dost ve düşman bilsin ki kazanacağız mutlaka kazanacağız. Sizler yürüdükçe demokrasinin yolu açılır, barışın yolu açılır. Dönen dönsün yolundan biz dönmeyiz. 

  Yorumlar  İlgili Haberler