• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Tespih tanelerinde aşkın izleri saklı

   

  Bilir misin Diné sabrın yaman sırdaşlarıdır şu elindeki tespih taneleri. Dert yükünü sırtladıkları gibi umuda dair duyguları da okşarlar ve kadim dostluklara anlam derinliği katarlar.

  Belki sana garip gelecek ama bizim orada tespih taneleri birer lisan alfabesidir. Dilimiz yasaklı olduğundan gözlerimizle nesnelerle konuşuruz ve tespih taneleriyle uzun uzadıya dertleşiriz, acılarımızla ortaklaşa.

  Dilimizi niye mi yitirdik? Hani hikâyelerde anlatılan canavarlardan korkmamız gerektiği sıkı sıkıya tembihlenirdi ya, oysa biz bu canavarların tümünü hayatlarımızda birebir gördük. Ne var ki hikâyelerdeki canavarlar, gördüklerimizden çok daha merhametliydi!

  Anlayacağın acılarımız karşısında dilsizleştik ama hissizleşmedik hiçbir zaman. Bazen tespihin sabır taşlarıyla kurduğumuz temas sayesinde duygularımız taşlara rengini verdi. Ondandır, tespih taneleri ellerimizde renkten renge bürünürler. Aslında bu, ruh halimizin taşlarda yansımasını bulmasıdır.

  Acılarımıza yüklediğimiz anlamlara, bir tek tespih taşları güç getirerek bağrını yüreklice açtı; ermeyi göze alarak duygularımızda başkalaştı.

  Tartısız acılarımızı tespih tanelerinde tartarız, dengesini tuttururuz hayata dair umutlarımızda… Her tespih çekişimizde nefesimizi dengeleriz. Menzilsiz uzun maraton koşularına yol alırız düşlerimizde.

  Hafızanın kusurlu yanı, acıları hasıraltı etmesidir. Tespih taneleri bu kusurun çaresidir. Asla acılara ihanet etmezler ve unutturmazlar zamanın akışında.

  Tespih tanelerinde kendimizle yüzleşmek bambaşka bir deneyim kazandırır bizlere. Ucuz avuntulara ve korkakça bahanelere mahal vermez. Mert bir yüzleşmedir bu yani, anlayacağın “Kramer Kramer’e karşıdır”

  Aşk, karşısındaki dilsizlikte hayatın cilvesi olsa gerek. Neyse ki tespih taneleri var… Aşkın tespih tanelerinde ifadesini bulan yansıması, tarifsiz ve dilsiz hislerin anlama yüklenmesine aracılık eder.

  His etme, düşünme ve iletişim kurma iç sesimizle barışık olmayı gerektirir. Tespih tanelerinde anılara yüklediğimiz anlamlar bile soyut etik yargıları işlevsiz kılar.

  Diné can, sonsuz çeşitlilik ve özgür tercihler kalpler mesafesinde insana. Sözcük dili işlemez duygulara. Tespih tanelerinden bakar esrarlı kehribar gözlerine!

   

  “İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez” -Küçük Prens


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları