• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  The Times: Yüzlerce IŞİD’li Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçiyor
  The Times: Yüzlerce IŞİD’li Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçiyor
  5 Aralık 2017 09:24
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İngiliz The Times gazetesi, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile varılan anlaşma kapsamında Rakka’dan tahliye edilen IŞİD militanlarının bu anlaşmayı fırsat bilerek, Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçtiklerini öne sürdü.

   

  Ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu SDG, ABD önderliğindeki IŞİD ile mücadele koalisyonunun hava desteğiyle birlikte Rakka’yı Ekim ayında IŞİD’den almıştı.

   

  The Times gazetesinde yer alan Kilis mahreçli haberde, SDG’nin operasyonu sırasında sivillerin kentten ayrılmasına izin verildiğini ancak Rakka’nın geri alınmasının ardından çoğunluğu Avrupa ülkelerinden gelen yüzlerce IŞİD’li teröristin de buradan kaçmayı başardığı belirtildi. Onlarca kişinin de sınırı geçerken, Türk güvenlik güçleri tarafından yakalandığı vurgulandı.

   

  BBC, geçen ay içerisinde, IŞİD ile SDG arasında varılan anlaşma kapsamında yaklaşık 250 militan ve aile bireyleri yaklaşık 3 bin 500 kişinin Rakka’dan konvoylarla tahliye edildiğini iddia eden haber yayınlamıştı. Tahliye edilen IŞİD militanlarının yanlarında silah ve mühimmat götürmelerine de izin verildiği belirtilirken, bazılarının Türkiye sınırına kadar ulaştığı öne sürülmüştü.

   

  Kaynak: BBC Türkçe

   


  Yorumlar  İlgili Haberler